На днешния 6 ноември отбелязваме 104 години от анексирането на Западните покрайнини през 1920 г., по силата на Ньойския мирен договор от 1919 г., поставил края на Първата световна война.
В периода от 6 до 8 ноември 1920 г. сръбските войски, без да дочакат международната комисия да определи точно исканата от тяхното правителство военностратегическа граница с България, окупират части от Царибродско, Босилеградско, Кулско и Трънско. От България е откъсната територия от 1 545 кв.км площ с население 64 509 души. Начертаната граница разсича 25 български села – Груинци, Стрезимировци, Петачинци, Банкя (Трънска), Врабча, Долна Невля и др., като разделя къщи, дворове, ниви, извори, кладенци, гробища, пътища, семейства, роднини и приятели. В резултат на тези събития повече от 30 000 българи емигрират в България, а по-късно около 5 000 от тях емигрират в Западна Европа и Америка, посочват от КИЦ "Босилеград".
Вижте още:
Точно преди 100 години, на 12 септември 1924г. започва освещаването на храм-паметника "Св. Александър Невски" , построен "в знак на признателност към руския народ за Освобождението на България от османско иго през 1878 г.", по идея на българския..
В съзнанието на българите, които пазят и почитат паметта на предците си, датата 6 септември е символ на обединението на изстрадалия ни народ, съхранил вярата и идентичността си през петвековния османски гнет. След Освобождението в края на..
Изложбата "Пафтите – вселена от знаци" на Регионалния исторически музей в Русе гостува на Бургас до края на октомври. В експозицията в Етнографския музей на ул. "Славянска" 69, могат да бъдат видени над тридесет образци на ювелирното изкуство...