На днешния 6 ноември отбелязваме 104 години от анексирането на Западните покрайнини през 1920 г., по силата на Ньойския мирен договор от 1919 г., поставил края на Първата световна война.
В периода от 6 до 8 ноември 1920 г. сръбските войски, без да дочакат международната комисия да определи точно исканата от тяхното правителство военностратегическа граница с България, окупират части от Царибродско, Босилеградско, Кулско и Трънско. От България е откъсната територия от 1 545 кв.км площ с население 64 509 души. Начертаната граница разсича 25 български села – Груинци, Стрезимировци, Петачинци, Банкя (Трънска), Врабча, Долна Невля и др., като разделя къщи, дворове, ниви, извори, кладенци, гробища, пътища, семейства, роднини и приятели. В резултат на тези събития повече от 30 000 българи емигрират в България, а по-късно около 5 000 от тях емигрират в Западна Европа и Америка, посочват от КИЦ "Босилеград".
Вижте още:
Българската православна църква почита паметта на Светите равноапостоли и съпокровители на Европа Св. св. Кирил и Методий , създатели на първообраза на българската азбука – глаголицата. Първи писмени известия за почит към солунските братя..
Игрите, в които главен герой е яйцето вероятно не са особено много . В Германия например, навръх Великден семействата посещават храма, а след това децата търсят яйца в градината, скрити от великденския заек - символ на плодородието. Ако потърсим..
Когато имаме специален повод, по който се срещаме с близки или приятели, в знак на уважение и за спомен, обикновено им поднасяме подарък, допълнен с някоя красива картичка. В миналото получената картичка е запазвана като скъп спомен и дори..