Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Погазването на парламентарните традиции е знак за дълбока африканизация на българската политика

Снимка: Ройтерс

Отмина първото заседание на новоизбраното Народно събрание. Както и в изминалите три български парламента, изборът на председател се оказа сериозно предизвикателство, тъй като нито един от двамата кандидати – Рая Назарян от ГЕРБ-СДС и Андрей Цеков от ППДБ, събрали най-много гласове и достигнали до балотаж, не получи необходимата подкрепа, за да се превърне в новия пръв сред равни. 

"Изборът на председател на НС трябва да е избор на депутат, който е способен да организира и ръководи работата на парламента, така че процесите в НС както по избор ново правителство, така и по стартирането на нова законодателна програма, да протичат най-гладко. Председателят на НС има особена и неблагодарна позиция – да е балансиран, неутрален" – напомни в интервю за БНР председателят на Народното събрание в периода 2005-2009 година Георги Пирински.

Георги Пирински

Според него първите часове на 51-ото Народно събрание не са успели да изпратят позитивно послание към гражданите:

"В изказванията на лидерите на политическите партии в НС трябваше да прозвучи готовността да се търси не само подкрепа на собствената позиция, а онази територия на разговор и подадена ръка, която да даде възможност да се формира позитивен резултат от началото на парламента" – поясни Пирински.

"По (не)избора на председател на парламента можем да съдим каква ще е работата нататък" – отбеляза и политологът Иван Начев, като припомни:

Иван Начев

"От последния пълен мандат имаме много политически играчи, но никой не може да задържи властта. Доверието ерозира, защото липсва отговорност и способност на първия за сътрудничество. Това дава поле и занапред за изява на нови политически авантюристи. Вече е наивно да се мисли, че една партия ще може да постигне достатъчно мнозинство, дори и в коалиция само с един политически партньор."

За преодоляването на политическата безизходица, в която се намираме, е необходим разум – убеден е конституционалистът Борислав Цеков:

Борислав Цеков

„Ако не, всички ще станат вкупом непотребни, и влиза сила сценарият "Путин", при който Румен Радев заграбва цялата власт. И с демокрацията в България ще бъде приключено. Това е кремълският сценарий за България.  Има партийни племена, които са се окопали и не признават демократичния вот на гражданите. Защото има парламентарна ясна традиция, но тя беше погазена, а именно – първата политическа сила да излъчва председателя на парламента. Това е знак на една дълбока африканизация на българската политика, на изключително ниска политическа култура и на още по-ниска коалиционна култура."

Дали е възможно съставянето на работещо правителство с няколкомесечен или годишен живот, предстои да разберем. Безспорно е, че такова е необходимо и очаквано от гражданите, за които изборите се превърнаха в част от ежедневието. Вотът на 27 октомври тази година обаче, остави твърде много съмнения относно неговата честност и прозрачност, за да може да подминем темата с лека ръка.

Живко Георгиев

"Политическата криза не само, че не се решава, но и се задълбочава и делегитимира основата на всяко едно демократично общество, каквото са парламентарните избори. При условие, че имаме толкова подозрения, че е нарушена брутално логиката на политическото пространство, най-логично е да изискаме, като общество, изборите да се касират. Не виждам шанс за дългосрочно решаване на политическата криза чрез конструиране на правителство", коментира социологът Живко Георгиев.

Текст: Йоан Колев /използвани са интервюта на Георги Налбантов и Теодора Симова от БНР-"Хоризонт, Данаил Конов от БНР-"Радио София", Антанета Петричанска от БНР-Пловдив/

Снимки: Ройтерс, БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

По съседски: Събития с балкански адрес

В Румъния коалиция ще отстоява европейския път на страната Румънският президент Клаус Йоханис свика новия парламент на страната на 20 декември. Парламентарните избори, които се проведоха на 1 декември, бяха спечелени от управляващите..

публикувано на 13.12.24 в 10:50

По съседски: Събития с балкански адрес

Проруски кандидат поведе на първия тур на изборите за президент в Румъния На първия тур от президентските избори в Румъния с избирателна активност от над 52% изненадващо поведе независимият кандидат Калин Джорджеску с 22,94%, който не..

публикувано на 29.11.24 в 10:20
 Радмила Шекеринска

По съседски: Събития с балкански адрес

Македонка става заместник генерален секретар на НАТО Ге нералният секретар на НАТО Марк Рюте назначи Радмила Шекеринска от Северна Македония за заместник генерален секретар на Алианса. "Щастлив съм да обявя назначаването ѝ за следващ заместник..

публикувано на 22.11.24 в 08:55