Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

Румен Радев:

Необходими са съвместни усилия за справяне с климатичните предизвикателства

Румен Радев
Снимка: БТА

Катастрофалните природни бедствия, на които ставаме свидетели, напомнят по злощастен начин, че светът трябва да се адаптира към променящия се климат, заявява президентът Румен Радев в интервю за икономическото списание Caspian Energy, цитиран от неговия прессекретариат.

В контекста на домакинството на Азербайджан на 29-ата сесия на Конференцията на страните по рамковата конвенция на ООН по изменение на климата държавният глава изтъква необходимостта от сътрудничество за своевременен отговор на променящия се климат и укрепване на устойчивостта на държавите. “Ще бъдем по-ефективни, ако полагаме съвместни усилия и споделяме технологии, ресурси и подходи за справяне с климатичните предизвикателства”, казва той.

България за втори път има собствен павилион на конференцията за климата на ООН

Според Румен Радев преходът към климатично неутрална и кръгова икономика трябва да бъде социално справедлив: “Нашата основна цел е да гарантираме устойчивостта на тази трансформация, без да се нарушават стандартът на живот на хората и конкурентоспособността на икономиката”.

В отговор на въпрос за развитието на отношенията между България и Азербайджан Румен Радев заявява готовността на страната ни да бъде надградено икономическото партньорство включително в контекста на стратегическото енергийно сътрудничество с Европейския съюз, което дава възможности за надеждни газови доставки за Централна и Източна Европа през Южния газов коридор.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Християн Мицкоски отново нападна България на тема "македонско малцинство"

Премиерът на Северна Македония и председател на управляващата партия ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски отново нападна България, че не спазва правата на "македонското малцинство" в България. При откриването в Тирана на офис на Сдружение "ВМРО-ДПМНЕ Албания" той..

публикувано на 21.11.25 в 09:55

България остро осъжда руските атаки срещу енергийната инфраструктура на Украйна

Министърът на външните работи Георг Георгиев взе участие в редовното заседание на Съвет "Външни работи" на ЕС, което се проведе в Брюксел. Министрите разгледаха ангажиментите на ЕС към сигурността на Украйна и продължаването на всеобхватната..

публикувано на 20.11.25 в 18:05
Желязко Радуков

България не може да е извинение за липсата на реформи, каза посланик Радуков в Скопие

"В Скопие чувам все повече опасения, че отношенията с България се използват като удобно извинение за липсата на воля или способност за предприемане на нужните реформи. Не искам да вярвам на това", заяви българският посланик в Северна Македония Желязко..

публикувано на 19.11.25 в 11:08