Прожекция на филма "Усещане за принадлежност" се е превърнала в своеобразен урок по България за пораснали, оставяйки притихнала залата в края, научи Радио България от Светлана Храброва, преподавател по български език в неделното училище "Васил Левски" в Хага. Уютната зала нашколото е събрала сънародници в събота, 23 ноември, "за да преодолеят времето и пространството и да си напомнят, че няма малки и големи народи, а има мечти и общи каузи".
Събитието е преминало под патронажа на Българското посолство в Кралство Нидерландия, като от името на извънредния и пълномощен посланик на България Константин Димитров поздрав е бил поднесен от Рая Мантовска- Василева, трети секретар и юридически съветник в нашата мисия.
"Идеята за филма "Усещане за принадлежност" е на създателя на българското училище в Рим, Венета Ненкова. Нейният нестихващ ентусиазъм и родолюбие, комбинирани с постоянството и уменията на Ирена Даскалова /режисьор на филма - бел.ред./, довеждат до осъществяването на документалния киноразказ за трима български епископи от 17-ти век, идеолози на Чипровското въстание – един от най-масовите и добре организирани бунтове в българската история срещу Османската империя. Лентата разкрива малко познати факти за живота и дейността на Петър Богдан, Петър Парчевич и Филип Станиславов, чиято кауза е освобождението на България, но и развитието на първото българско светско училище в Чипровци, създадено преди 400 години. Този период от история ни, в различни европейски държави, изследват професорите по българистика Красимир Станчев, Лилия Илиева и Галя Конах, свещеникът-пасионист отец Анджело Джорджета, журналистката към радио Ватикана Венета Ненкова и директорът на историческия музей в Чипровци Анита Комитска. Искрено и вълнуващо, те пресъздават духа на епохата" – споделят от българското училище в Хага, като не пропускат да споменат, че по създаването на лентата в продължение на година работи екип от млади хора, наскоро завършили образованието си в областта на киното – операторът Косара Иванова, звукорежисьорът Тодор Илиев и монтажистът Преслава Трайкова.
Филмът „Усещане за принадлежност“ е реализиран със съдействието на Еразъм +, Министерство на образованието и науката, българското училище в Рим „Асен и Илия Пейкови“, Исторически музей в Чипровци, отец Анджело Джорджета, Български културен институт в Рим, продуцентска компания „Тич.Ко“, Красимира Иванова, НАТФИЗ.
"Този киноразказ подрежда пъзела на нашата неразказана история за едни българи, осмелили се да предизвикат Европа в името на свободата и Отечеството. Една лента, която трябва да се гледа във всяко българско училище и която предизвика сълзи в очите и пося зрънцето надежда в сърцата. И за финал си пожелаваме "училището ни да има крилата, с които да можем да отидем навсякъде и да победим всякакви трудности" – написаха от училище "Васил Левски" в административната столица на Нидерландия.
Българското училище "Васил Левски" в Хага е основано през 2021 година от създателите на фондация "Другата България" в Нидерландия. Към него функционира и яслена група, в която приемат деца, навършили двегодишна възраст. Школото се намира в квартал "Лаак", където е концентрирана българската общност. "Радваме се, че успяхме да направим така, че повече българчета да се докоснат до българския език" – каза преди време в интервю за Радио България чилищният ръководител Филиз Ахмедова.
Името на Културен клуб "Иван Михайлов" в Битоля е заличено от Централния регистър в Северна Македония. По този повод пред БТА председателят на сдружението Люпчо Георгиевски изтъкна, че в съда се води "правна битка" за връщането на това име, но духът на..
Генералният консул на България във Валенсия Надя Кръстева участва в спешна работна среща на Управителния съвет на консулския корпус, акредитиран във Валенсия. Срещата на 4 ноември бе организирана от Пабло Бросета – автономен секретар на регионалното..
Зам.-председателят на парламента на Северна Македония Весна Бендевска е внесла до прокуратурата в Битоля сигнал, че българският културен клуб "Иван Михайлов" в града продължава да функционира, въпреки заличаването му от централния регистър, съобщи..
Флоренция посреща на 30 ноември и 1 декември гостите и участниците във втория Салон на съвременната българска литература за деца и младежи...