Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румен Радев във Виетнам:

Мъдрата дипломация може да предотврати войната

Президентът Румен Радев изнесе лекция в Дипломатическата академия при Министерството на външните работи на Виетнам
Снимка: БТА

Президентът Румен Радев, който е на официално посещение във Виетнам, изнесе лекция по повод 75-годишнината от установяването на дипломатически отношения между двете страни в Дипломатическата академия към Министерството на външните работи.

Пред бъдещите дипломати държавният глава заяви, че ролята на дипломацията ще нараства с времето. “Историята е показала, че лошите дипломатически решения лесно могат да доведат до войни, бедност и страдание. Мъдрата дипломация може да предотврати войната, да възстанови мира и да доведе до стабилност и напредък”, подчерта той.

Румен Радев припомни, че България е сред първите десет страни, признали независимостта на Виетнам през 1950 г. От 1972 г. до 1989 г. над 30 хил. виетнамци са работили у нас, а 5 хиляди са получили дипломи за висше образование в наши университети. 

“Гордеем се, че със знанията, уменията и опита, придобити в България, всички тези хора успяха да допринесат за развитието на Виетнам”, каза президентът.
Той разказа пред студентите за срещата си с общността на училите и работилите в България виетнамски граждани – представители на Асоциацията за приятелство „Виетнам–България“. След 40-годишно прекъсване във Висшето военновъздушно училище „Георги Бенковски“ отново ще се обучават виетнамски летци, посочи Румен Радев по време на срещата. Доверието е най-важният капитал в международните отношения, а тези хора са мост между нашите народи и цял живот са работили за изграждането на доверие, посочи президентът, цитиран от БТА.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България и нейните балкански съседи през 2024 г.: Турция, Сърбия, Северна Македония

Решението за пълноправно членство на България в шенгенското пространство от началото на 2025 г. е историческо събитие както за страната, така и за връзките със съседните държави от ЕС – Румъния и Гърция. Кое е определящото събитие в двустранните..

публикувано на 30.12.24 в 09:35

Политическата 2024-а и очакването България да работи по нови цели след присъединяването към Шенген

Обобщаването на събитията от цяла една година в няколко реда несъмнено е предизвикателство, особено ако го правим в политически план. Превърналите се в традиция у нас предсрочни парламентарни избори и тази година, бяха повод българите да упражнят..

публикувано на 27.12.24 в 16:35

България и нейните балкански съседи през 2024 г.: Гърция и Румъния

От дистанцията на времето историята и изследователите ще дадат своята оценка за България и нейните междусъседски отношения в първата четвърт на 21-ви век. Но и тогава те ще стъпват върху фактите и възприятията за тях на съвременниците. Преди още..

публикувано на 27.12.24 в 09:25