Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шансовете за избор на председател на 51-ия парламент са минимални

Снимка: БТА

Преди шестия опит да бъде избран председател на парламента, народните представители са по-скоро скептични. Кандидатите за председател за Народното събрание отново са четирима – Рая Назарян от ГЕРБ –СДС, Наталия Киселова от "БСП-Обединена левица", Петър Петров от "Възраждане" и Силви Кирилов от ИТН.

Позициите на партиите в парламента обаче остават непроменени. На влизане в Народното събрание Радостин Василев от МЕЧ коментира, че е най-добре да се отива на нови избори и да не се губи време. По повод изказването на Бойко Борисов, че не му трябвала „разрушена държава“, Василев призова лидера на ГЕРБ да се откаже да ходи на избори и да се търси друг вариант.

Борислав Гуцанов от "БСП - Обединена левица" беше по-оптимистично настроен и изрази убеденост, че ще се открие работещ вариант и призова да се подходи мъдро и с диалог, а не на базата на отрицание и партийни интереси. Подобна позиция зае и Хасан Адемов от АПС, който посочи, че изходът от кризата е избор на председател на НС, след което депутатите да започнат работата си. Съпартиецът му Рамадан Аталай обаче беше по-песимистично настроен и изтъкна, че докато не се промени моделът на политическите пристрастия – резултатите от следващите избори ще бъдат същите.

В кулоарите на парламента Искра Михайлова от "Възраждане" изтъкна, че трябва да бъде избран председател на Народното събрание, който да е отдалечен от ГЕРБ и ДПС. Според Михайлова, хипотезата отново Силви Кирилов да е на балотаж означава възможност да се отвори работата на парламента, но БСП и "Демократична България" не могат да вземат решение. По думите ѝ, в момента има математическо мнозинство, което може да изолира ГЕРБ и ДПС", затова е "несериозно" да не се избере председател.

В парламента пред журналисти лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов ГЕРБ-СДС каза, ще внесе питания до Конституционния съд (КС). Борисов уточни, че едното питане е за правата на депутатите, а другото – дали Висш съдебен съвет (ВСС) с изтекъл мандат може да проведе процедура по избор на нов главен прокурор и председател на Върховния административен съд (ВАС).

Борисов подчерта, че едва след като се произнесе КС и юристите, ще подпише предлаганата от „Продължаваме промяната – Демократична България“ декларация за "санитарен кордон" около Делян Пеевски и формацията му.

 След шестото поредно гласуване на продължилото вече две седмици първо заседание на Народното събрание, отново не беше избран негов председател и депутатите излязоха в почивка.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Делян Пеевски

Изключват ДПС – "Ново начало" от европейското либерално семейство

Председателският съвет на групата "Обнови Европа" (Renew Europe) в Европейския парламент единодушно реши да препоръча прекратяването на членството на групата на партията "Движение за права и свободи" (ДПС), заради действията на нейния председател..

публикувано на 23.12.24 в 12:46

По съседски: Събития с балкански адрес

Албания и Черна гора отбелязаха напредък в евроинтеграцията през 2024 г. Лидерите на ЕС се срещнаха на 18 декември със своите колеги от Западните Балкани. Председателката на Еврокомисията Урсула Фон дер Лайен призова за търсене на решения и..

публикувано на 20.12.24 в 12:00

Марк Рюте: България играе ключова роля в нашата сигурност в Черноморския регион

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте пристигна с хеликоптер на българските военновъздушни сили на полигона Ново село, Сливенско, за да се запознае с работата на Многонационалната бойна група с рамкова държава Италия. Гостът беше придружен от..

публикувано на 19.12.24 в 18:15