Българските депутати доказаха на практика твърдението, че ако се прави едно и също отново и отново, не може да се очаква различен резултат. Днес те се събраха в пленарната зала за шести опит да си изберат председател, който отново се оказа неуспешен.
На гласуване отново бяха подложени кандидатурите на Наталия Киселова от "БСП-Обединена левица", Петър Петров от "Възраждане", Рая Назарян от ГЕРБ и Силви Кирилов от ИТН. На балотаж отново отидоха Силви Кирилов от "Има такъв народ" и Рая Назарян - ГЕРБ-СДС, но никой от тях за пореден път не събра нужното мнозинство.
Депутатите от ДБ не участваха в гласуването на балотажа. "Нашата част на парламентарната група (ДБ е част от коалицията ПП-ДБ, станала втора на изборите) няма да участва", каза Божидар Божанов от "Да, България", като подчерта, че те имат само 18 гласа, от които реално този избор не зависи.
Следващият седми опит за избор на председател на парламента ще бъде в четвъртък, 28 ноември.
Така на практика сме свидетели на най-дългото в историята на българския парламентаризъм първо заседание, което се точи от 11 ноември. Това блокира работата на законодателния орган, както и възможността президентът да връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство на победителя в парламентарните избори от 27 октомври - ГЕРБ-СДС. Според конституцията "президентът след консултации с парламентарните групи възлага на кандидат за министър-председател, посочен от най-голямата по численост парламентарна група, да състави правителство". Така се връчва първият проучвателен мандат. Парламентарните групи, с които трябва да се консултира президентът, обаче все още не са официално обявени, тъй като те трябва да бъдат изчетени от председателя на парламента.
На 26 ноември Конституционният съд допусна за разглеждане петте искания за частично или пълно касиране на изборите за 51-во Народно събрание, внесени от ПП-ДБ, „Възраждане“, ИТН, БСП и „Величие“. Съдът разпореди да бъде извършено повторно преброяване на машинния и хартиения вот в 1777 секции. Резултатите от проверката на вота трябва да са готови до 10 януари 2025 г.
Снимки: БТА, БГНЕС
Протестиращите студенти в Сърбия обявиха обща стачка В Сърбия четвърти месец продължават студентските протести срещу правителството и президента Александър Вучич. С апел в "Инстаграм", протестиращите призоваха в профила "Студенти от..
Правителството одобри нова Национална отбранителна стратегия, която да подготви армията за съвременните предизвикателства и да внедри новите изисквания на НАТО. Документът заявява, че отбраната на страната "се осъществява в контекста на колективната..
В рамките на провеждащия се в Брюксел Съвет "Правосъдие и вътрешни работи" българският вътрешен министър Даниел Митов се срещна с колегите си от Румъния, Хърватия и Гърция – Мариан-Кътълин Предою, Давор Божинович и Николаос Панайотопулос..