Финансовият ефект от присъединяването на страната ни към Шенгенското пространство по суша ще възлиза на 1,63 млрд. лв. годишно, показва проучване на Института за икономически изследвания към Българската академия на науките.
Най-голяма ще бъде ползата за тежкотоварния автомобилен транспорт и за производителите и износителите на стоки, която се изчислява на 1,39 млрд. лв. Предимство ще бъде също елиминирането на преки и потенциални за българските граждани загуби при преминаване на сухопътната граница с Румъния и Гърция в размер на 242 437 дни.
Друг плюс е свързан с общия екологичен ефект от удълженото време за преминаване на граничен контрол по суша. “При отварянето на Шенгенското пространство по суша ще намалеят чувствително и въглеродните емисии”, се казва в изследването.
Преки ползи от присъединяването на България към Шенген ще има и за фиска – около 138 млн. лв.След спорния успех на "Зелената сделка" и квотите за въглеродни емисии, направили електроенергията в Европа в пъти по-скъпа от основните й икономически конкуренти – САЩ и Китай, Европейската комисия готви нови зелени политики, касаещи горивата...
През 2025 г. българският туризъм запазва устойчив растеж въпреки глобалните предизвикателства. Според анализатори в идните месеци се очаква рекорден брой чуждестранни посетители в резултат на стабилните ни международни пазари и възстановяване на..
Парламентът прие на второ четене Закона за пазарите на криптоактиви с вносител - Министерския съвет. С него се урежда търговията с този тип инструменти и регулацията в сектора според европейските регламенти, предаде репортерката Мария Филева...
След спорния успех на "Зелената сделка" и квотите за въглеродни емисии, направили електроенергията в Европа в пъти по-скъпа от основните й икономически..