Финансовият ефект от присъединяването на страната ни към Шенгенското пространство по суша ще възлиза на 1,63 млрд. лв. годишно, показва проучване на Института за икономически изследвания към Българската академия на науките.
Най-голяма ще бъде ползата за тежкотоварния автомобилен транспорт и за производителите и износителите на стоки, която се изчислява на 1,39 млрд. лв. Предимство ще бъде също елиминирането на преки и потенциални за българските граждани загуби при преминаване на сухопътната граница с Румъния и Гърция в размер на 242 437 дни.
Друг плюс е свързан с общия екологичен ефект от удълженото време за преминаване на граничен контрол по суша. “При отварянето на Шенгенското пространство по суша ще намалеят чувствително и въглеродните емисии”, се казва в изследването.
Преки ползи от присъединяването на България към Шенген ще има и за фиска – около 138 млн. лв.Подготовката на небанковия финансов сектор за въвеждане на еврото е на много напреднал етап и значителна част от него вече е предприела конкретни мерки за адаптация към новата валута, заяви пред БТА новият председател на Комисията за финансов надзор..
От 1 януари догодина България да стане 21-ата държава в Европейския съюз, приела единната европейска валута, изглежда все по- и по-вероятно. Такива сигнали идват както и от родните управляващи, заявили нееднократно, че това е сред основните цели на..
Министърът на енергетиката Жечо Станков проведе работна среща с енергийния министър на САЩ Крис Райт. Двамата обсъдиха стратегически проекти в ядрената енергетика като ключов гарант за дългосрочната енергийна сигурност на региона. Станков изрази..