Коледа е много специален празник за певицата Румяна Коцева. Години наред тя събира семейството и приятелите в дома си – съкровени моменти, които топлят дните ѝ до следващата Коледа. Тази година поп певицата подари емоционално музикално преживяване на родната публика, изпявайки на български език някои от "Вечните коледни песни". Така е наречен и албумът ѝ, който беше преиздаден на компактдиск, но се очаква да излезе и на отново модерните винилови плочи.
"Докато работех в чужбина, забелязах колко много хората по света харесват коледните песни. Като се връщахме у нас, никой не пееше, нито се пишеха такива. Да не говорим, че дори нямахме Коледа – нямахме Дядо Коледа, а Дядо Мраз. Затова реших, че е хубаво да изпея и да запишем тези песни и за българската публика. Моето мнение е, че посланията на тези песни, които са невероятно силни, ще стигнат по най-прекия път до сърцето на българския слушател, ако ги чуе на своя майчин език."
За да подбере най-подходящите заглавия, Румяна Коцева прослушва над 120 песни от различни държави. А да напише подходящите текстове на български ѝ отнема близо две години:
"Ако не знаете, нека ви кажа, че на български език се пее много по-трудно, отколкото на английски. По-трудно е, защото в английския има кратки или многосрични думи, които се изговарят ясно и лесно, докато в българския, същите те имат определено ударение, което, когато се пее, трябва да съвпадне със силното време в такта, иначе звучи неестествено."
Концертно изпълнение на сценичната кантата "Кармина Бурана" от Карл Орф в София се превърна в празник за меломаните и заявка за силата на музиката да стопява ледове в дипломацията. За първи път на една сцена се качиха три оркестъра от три съседни..
Житейската история на принцеса Мафалда Савойска е любопитна, вълнуваща и трагична. Тя е родена в Рим през 1902 г. и е второ дете на италианския крал Виктор Емануил III и Елена Черногорска, сестра е на българската царица Йоана. През 1925 се омъжва за..
По повод деня на свети Кирил, Археологическият музей "Велики Преслав" представя изложбата "По следите на учениците". Експозицията, посветена на създателите на славянобългарската азбука проследява Кирило-Методиевския маршрут в България, като част..