Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БНБ се обяви против свръхоблагането на банковите печалби

Снимка: Ани Петрова

Българската банкова система е сред най-стабилните благодарение на високата експертност на хората, които работят в нея. Те успяват въпреки турбулентните времена в България, в Европа, в света. Бележат успехи, защото следват правилата и законите. С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова приветства присъстващите на тържественото за отбелязване на професионалния празник на банкера. "Българската народна банка (БНБ) е единствената банка извън еврозоната, която поддържа такова тясно сътрудничество с Европейската централна банка", посочи в приветствената си реч Йотова.

Илияна Йотова

На събитието БНБ се обяви против облагането на свръхпечалбите на банките с 10%. Според гуверньора Димитър Радев мярката, заложена в бюджета за 2025 г., ще "оскъпи кредита". Той предупреди, че банковият сектор е единственият стабилен в България, а подобна мярка ще "отнеме от финансовата стабилност на страната".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Гроздан Караджов

Ще се търси концесионер за изграждането на магистрала до Северна Македония

"Изграждането на част от автомагистрала “Рила", която е разклонение на магистрала “Струма" към Северна Македония, ще бъде отдадено на концесия." Това заяви в Кюстендил министърът на транспорта Гроздан Караджов.  "На 1 октомври..

публикувано на 30.09.25 в 09:44
Борислав Гуцанов

Социалният министър се обяви против повишаване на данъците през 2026 г.

"Не считам, че трябва да се вдигат каквито и да е налози, данъци", каза социалният министър Борислав Гуцанов пред БНТ. “Достатъчно е тежко и без това положението на хората, за да се натоварва допълнително семейният бюджет“, така отговори министърът..

публикувано на 29.09.25 в 09:29

Българската индустрия е уязвима от въглероден дъмпинг

В икономически план, България е силно зависима от въглеродно интензивни производства и е особено уязвима към риска от изместването на тези производства към страни с по-слаби екологични стандарти със съответната загуба на работни места и спад в..

публикувано на 26.09.25 в 17:42