Пловдив е домакин на ежегодния фестивал за българско документално и анимационно кино "Златен ритон", който ще продължи до 19 декември. Селекцията тази година е обещаваща: над 50 филма се състезават в конкурсната му програма, а извънконкурсното издание "Открити хоризонти" представя още 18 заглавия.
Началото бе поставено снощи с прожекция на документалния филм "Излишните" (1999), проследяващ три лични истории по време на т.нар. Възродителен процес в средата на 80-те години на 20-ти век. Автор на филма е известната българска режисьорка Адела Пеева, която бе удостоена с наградата "Златен Ритон" за изключителен принос в българското документално кино.
Програмата на фестивала включва и две дискусии – за анимационно и документално кино.
В рамките на събитието ще бъде представен новият брой на списание "Проблеми на изкуството" - единственото научно издание в България за театър, изобразителни и екранни изкуства. Сдружение "Филмаутор" пък ще връчи две награди за млади автори до 35 години – една за документално и една за анимационно кино, като допълнение към традиционните отличия.
Най-младата публика има възможност да участва в инициативата "Кино за ученици". Тя предлага специални прожекции за ученици и учители, съпътствани от тематични дискусии.
Снимки: zlatenriton.bg
Будителите са личностите, към които изпитваме не само признателност и възхищение, но и възприемаме като едни от най-значимите фигури в историята ни, защото събуждат чувството ни за национална приобщеност. Какво обаче стои зад понятието "будител“,..
Един от най-добрите цигулари в света и концермайстор на Кралския Концертгебау оркестър в Амстердам Веско Ешкенази отново си е вкъщи, в родната София. Повод са двата заключителни концерта от Националното турне на проекта "В света на музиката” на..
Покана за изложба на открито "Будителките – жените, които променят историята" отправи във Фейсбук страницата си Българският културен институт във Варшава. Експозицията ще изложена на пана на оградата пред българското посолство в полската столица...