Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Командироването на български преподаватели в Украйна ще продължи

Снимка: БНР - Варна

На днешното заседание правителството одобри нов Протокол за сътрудничество и обмен между Министерството на образованието и науката на България и Министерството на образованието и науката на Украйна за следващите четири учебни години - от 2024/2025 до 2027/2028 г.

Дейността по протокола ще спомогне и за съхранението на самосъзнанието сред българската общност в Украйна, а така също за осигуряването на преподаване на българския език и култура в образователната система. Документът урежда продължение на командироването на български преподаватели и лектори в Украйна, както и приема на украински граждани от български произход за обучение във висши училища в България.

Двустранното сътрудничество ще регламентира конкретни квоти на обмен на студенти, докторанти, специализанти, преподаватели, академични и образователни кадри. Страните ще стимулират и по-тясно партньорство между държавните висши училища и научните организации.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Емил Радев

България да се възползва от евросолидарността за финансиране на инфраструктура

След приемането в Шенген трябва да оправим инфраструктурата по границата с Турция, Сърбия и Румъния, за да улесним трафика, да стане по-бърз и по-удобен, коментира пред БНР евродепутат Емил Радев. "Транспортът особено беше засегнат. Например..

публикувано на 13.12.24 в 11:30
Александър Николоски

Македонски вицепремиер нападна София, че не строи железницата по Коридор №8

Представителите на България не искат да дойдат в Скопие за трета среща за жп Коридор №8, защото „ще се сблъскат със собственото си поражение и ще трябва да започнат да работят”, заяви в интервю по ТВ Канал 5 вицепремиерът и транспортен министър..

публикувано на 13.12.24 в 11:20

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство

Съветът на ЕС реши проверките по сухопътните шенгенски граници на България и Румъния да отпаднат от 1 януари 2025 г., съобщи Унгарското председателство на Съвета. От 31 март 2024 г. беше премахнат контролът по вътрешните въздушни и морски граници с двете..

публикувано на 12.12.24 в 11:35