Румъния закрива десетки гранични пунктове от 1 януари
Във връзка с пълноправното си влизане в Шенгенското пространство Румъния закрива от 1 януари над 30 контролно-пропускателни пункта на границата си с България и Унгария. Това съобщи Радио Румъния интернешънъл, позовавайки се на Министерството на вътрешните работи. От началото на 2025 г. проверките на границата на Румъния с България и с Унгария ще се провеждат избирателно в продължение на 6 месеца. Румънското Министерство на вътрешните работи уточнява, че сградите на митниците ще бъдат консервирани.
В Кипър определят миграцията като най-големия проблем пред ЕС
В проучване на Евробарометър, проведено от 10 октомври до 3 ноември 2024г., гражданите на Кипър посочват като най-важен проблем в момента пред страната им и ЕС като цяло миграцията, предаде БТА. Помолени да откроят двата най-важни проблема, пред които са изправени ЕС и Кипър в момента, 50% от тях посочили миграцията (за сравнение, това е проблем №1 за 20% от анкетираните в ЕС като цяло), 40% - нарастващите цени, инфлацията и разходите за живот, а 33% - войната в Украйна.
В Албания спират ТикТок за една година след убийството на тийнейджър
Албанските власти въвеждат едногодишна забрана на социалната мрежа ТикТок след убийството на тийнейджър, което породи много въпроси в обществото относно влиянието на социалните медии върху децата, съобщи Евронюз България. Забраната влиза в сила от началото на 2025 година, заяви албанският премиер Еди Рама след среща с организации на родители и учители от цялата страна. Рама обвини социалните медии и в частност ТикТок в насърчаване на насилието между младежите във и извън училищата. През ноември 14-годишно момче намери смъртта си, прободено смъртоносно от свой съученик. Убийството станало след спор между двете момчета в социални медии, различни от ТикТок, но след него именно там се появили многобройни видеа на тийнейджъри, одобряващи убийството.
Словения забрани със закон нацистките и фашистките символи
Нацистката и фашистката символика ще бъде забранена в Словения съгласно приетите от парламента законови поправки, съобщи БТА. Използването на каквито и да било символи, лозунги, знамена, униформи, значки и други отличителни знаци, прославящи или насърчаващи нацистката или фашистката идеология, ще се наказва с глоба от 500 до 1000 евро. Опозицията обаче не успя да прокара предложението си забраната да обхване и комунистическите символи.
Хърватия изпрати в космоса първия си сателит
"КроКюб" (CroCube) - първият хърватски сателит, полетя към космоса на 21 декември. По думите на ръководителката на проекта Даниела Йович, цитирана от местни медии, той ще снима Земята от орбитата си на 510 километра от земната повърхност и ще провежда научни измервания следващите две години. "Изстрелването е едва началото. Призоваваме всички да се включат в космическите проекти, които ще начертаят бъдещето ни", посочи Йович на пресконференция в Загребския център за иновации. "КроКюб" е наносателит с размери 10х10х10 см, тежащ 1,1 кг. "За първи път Хърватия има сателит в космоса. Това е важно, преди всичко, защото показва, че е възможно да се направи такова постижение в Хърватия – с наши средства, знания и упоритост", подчерта Марин Лукас, пратеник на загребския кмет Томислав Томашевич.
Бившето гръцко кралско семейство възстанови гражданството си и взе фамилията Де Грес
Десет членове на бившето гръцко кралско семейство - петте деца на последния крал Константинос Втори и петима от внуците му, си възвърнаха официално гръцкото гражданство, след като внесоха искане за това, съобщиха гръцките медии. Те взимат фамилията "Де Грес" (буквално "от Гърция"), тъй като до момента семейството не е имало официално фамилно име. Гръцкото гражданство беше отнето от бившия крал и семейството му със закон през 1994 г. по време на правителството на Андреас Папандреу. Като условие за възстановяване на гражданството на членовете на кралското семейство законът изисква те да приемат безусловно републиканското държавно устройство на Гърция и да си изберат фамилно име. Починалият през 2023 г. Константинос Втори обаче упорито отказваше да избере такова. От лявоцентристкото движение ПАСОК обвиниха правителството, че е позволило на семейството на бившия крал да вземе фамилия, "поддържаща един монархически мит" и "противоречаща на духа на закона" от 1994 г.
Съставила: Миглена Иванова
Снимки: radioromania.ro, КНА, svet.sme.sk, CroCube, apnews.com, balkanweb.com
В Румъния коалиция ще отстоява европейския път на страната Румънският президент Клаус Йоханис свика новия парламент на страната на 20 декември. Парламентарните избори, които се проведоха на 1 декември, бяха спечелени от управляващите..
Проруски кандидат поведе на първия тур на изборите за президент в Румъния На първия тур от президентските избори в Румъния с избирателна активност от над 52% изненадващо поведе независимият кандидат Калин Джорджеску с 22,94%, който не..
Македонка става заместник генерален секретар на НАТО Ге нералният секретар на НАТО Марк Рюте назначи Радмила Шекеринска от Северна Македония за заместник генерален секретар на Алианса. "Щастлив съм да обявя назначаването ѝ за следващ заместник..