Книгата на пророка, състояща се само от 4 глави, изобличава упадъка на нравите сред целия израилски народ по онова време, когато още не бил утвърден новият ред на Неемия и богослуженията в Йерусалимския храм. Книгата на Малахия съдържа и пророчество за изпращането на Господния Предтеча със задача да подготви пътя за идването на Месия – Христос, Когото пророкът нарича "Слънце на правдата".
Книгата на пророк Малахия е своеобразно приключване на старозаветните пророчества ("печат на пророците") и начало на тяхното изпълнение.
Свети мъченик Гордий приел мъченическа смърт при Източния римски император Ликиний, който макар да приел Миланския едикт за веротърпимост, вътрешно си останал езичник. Линикий повел гонение срещу християните, жертва на което станал и младият войн Гордий.
Заедно с мнозина Гордий избягал в пустинята, докато премине жестокото гонение, но скоро сметнал, че е малодушно да се крие, докато неговите братя и сестри страдат и умират за Христовата вяра. И решил да сподели участта им. Прибрал се в родния си град Кесария Кападокийска, публично прославил истинския Бог, стражите го заловили и го завели при управителя, но нито жестоките мъчения, нито щедрите обещания и увещанията на близките му успели да накарат Гордий да се отрече от Христос.
Той бил осъден на смърт и посечен в 314 година. Запазено е похвално слово за мъченика от именития му съгражданин св. Василий Велики.
Рубриката "Църковен календар" се реализира от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
Храм-паметникът "Свети Александър Невски" чества 100 години от освещаването си. В патриаршеската катедрала "Свети Александър Невски" се отслужва Света Литургия, оглавена от водача на Българската православна църква патриарх Даниил. В..
На празника Въведение Богородично на 21 ноември по григорианския календар и Архангеловден по юлианския иконописецът Екатерина Титова представи новите си творби в експозицията "Чрез силата Христова". На самото ѝ откриване в Руския..
Въведение Богородично е един от най-древните и почитани празници в Православния свят, въведен в Константинопол около VIII век, по времето на патриарх Тарасий. Едва шест века по-късно, празникът започва да се отбелязва и в Западна Европа при папа..
На 7 януари, Ивановден, Православната църква чества свети Йоан Кръстител, наричан още Предтеча. Той е връзката между Стария и Новия Завет -..
На 8 януари Православната църква чества свети Григорий, епископ Български, преподобни Георги Хозевит, свети Емилиан Изповедник, преподобна..
Днес отбелязваме 80 години от т.нар. "Кървава Кореда". На 7 януари 1945 година започва масово избиване и малтретиране на хиляди българи във Вардарска..