През 2024 година българите активно използвахме търсачката Google, за да се информираме по теми, отразяващи случващото се по света и у нас. Спортистите ни отново доказаха, че умеят да вдъхновяват и да предизвикват национална гордост. Затова спортът се наложи като големият победител в интернет пространството. Европейското първенство по футбол през 2024 г. оглави класацията на най-интересуващите ни събития.
Олимпийските игри в Париж също разпалиха страстите и ни накараха да се "ровим" в мрежата в търсене на информация за дисциплини като синхронно плуване, комбинирано катерене, стрелба с лък и ветроходство.
Но спортът не шестваше само по стадионите и телевизионните екрани! Той зае трайно място и в сърцата ни. Световният ни шампион по вдигане на тежести Карлос Насар бе най-търсеното име в категория личности, следван от гимнастичката Боряна Калейн и боксьора Кубрат Пулев. В топ на търсенията попаднаха и олимпийските ни медалисти Магомед Рамазанов и Семен Новиков.
Олимпиадата в Париж измести вниманието от политиците към спортистите. Да не говорим, че парламентарната безизходица у нас отблъсна хората от политиката. Това обяснява защо само двама политици влязоха в първата десетка на най-търсените личности в Google през 2024 – това са бившият български еврокомисар Мария Габриел и Доналд Тръмп. В класацията попадна и българската актриса Нона Йотова, заради участието ѝ в популярно тв реалити.
Като стана дума за личности и за герои – българите обичаме да гледаме не само спорт, но и филми! Биографичният хит "Гунди – легенда за любовта", посветен на родната ни футболна легенда, зае първо място сред кино заглавията, следван от появилата се в края на 2023 г. нашенска лента "Диада". А какво да кажем за международни продукции като "Дюн: Част втора" и "Отвътре навън 2", които също ни държаха на ръба на седалките… и на клавиатурите!
Какво се случи в света на музиката през изминалата година? Изненада! Фолк звездата Тони Стораро изпревари Ед Шийрън като най-търсен концерт в България. Лили Иванова , Андреа Бочели и Преслава не останаха по-назад – всеки с верните си почитатели и... търсения в "Гуглето".
А какво прави един българин след добър концерт или вълнуващ филм? Ами готви, разбира се! "Дубайски шоколад" се превърна в звездата в кулинарните ни търсения през 2024 г., следван от сладки изкушения като кун аман, милфьой и традиционните нашенски скалички. Защото обичаме да си угаждаме и да се наслаждаваме на вкусните моменти в живота.
И за финал – практичност! Въпросите с "как" варираха от "как да сваря яйце" до сериозни теми като "как да управлявам кредитите си", "как да се откажа от цигарите" и актуалното и през 2024 г. "как да гласувам правилно". В тази връзка понятия като "морал", "популизъм" и "цинизъм" са ни вълнували до такава степен, че активно да търсим конкретните им дефиниции в мрежата.
Така че ако Google можеше да говори, вероятно би заключил, че през 2024 българите сме търсили вдъхновение, развлечения, но и по-силна връзка с националната ни идентичност и ценностна система.
Снимки: pixabay.com, todaytech.eu, БТА, rtl.de, freepik.com
В събота , 24 май, над Западна и Южна България ще се развива мощна купесто-дъждовна облачност и на много места ще има краткотрайни и значителни по количество валежи. С по-малка интензивност ще бъдат процесите в източните райони. Максималните..
Министерството на образованието и науката публикува за обществено обсъждане промени в Закона за предучилищното и училищното образование. Едно от значимите изменения в законопроекта е свързано с интензивната езикова подготовка по български език..
Вече две десетилетия българските медии в чужбина се събират на годишна среща, организирана от Българската телеграфна агенция. Събитието е известно като Световна среща на българските медии и тази година неговото 20-о издание ще се открие на 24 май в..
В понеделник ще се задържи облачно, на много места с валежи от дъжд. Минималните температури ще са от 8 до 14°. В София ще е около 8°. През деня след..
С решение на Министерския съвет срокът за изпълнение на дейностите по Националната програма за научни изследвания "От полюс до полюс 2022-2025 г." е удължен..
В словото си на официалното честване в София на 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската..