Свети Атанасий Велики, епископ Александрийски и свети Кирил Александрийски са светители на Александрийската църква от ранните времена. И двама се прославили като защитници на православната вяра от ересите от тяхното време, заплашващи чистотата на вярата. Свети Атанасий Велики е изобличител на арианската ерес, а свети Кирил – на несторианското лъжеучение. Арианство е лъжеучение, известно с името на своя родоначалник епископ Арий, който понижава божественото достойнство на Второто Лице на Света Троица – Сина Божий. А Несторианство е наречено така по името на Несторий, разпространяващ лъжеучение, според което Божеството на Христос идва едва при Кръщението Господне и затова света Дева Мария не е Богородица.
Свети Атанасий Велики се представя пред Господа през 373 година, а свети Кирил Александрийски починал в мир в 444 година. И двамата са ни оставили боговдъхновени слова в защита на вярата.
Св. Йоаким, патр. Търновски е българин по произход и прочут подвижник. Първоначално се подвизава на Атон, а после се поселва с трима свои ученици при Червен на Дунава, където изсичат в скалите килии с църква "Св. Преображение" и се отдава на аскетически живот.
Цар Йоан Асен II посещава прославилия се духовник, за да получи благословение. С дареното от царя злато преподобни Йоаким наема работници и изсичат в скалите голям манастир, посветен на св. Архангел Михаил, и събира множество монаси. По предложение на царя съборът на българските епископи избира Йоаким за Търновски архиепископ.
На църковен събор в Лампсак, на който били представени и четирите древни източни апостолски катедри Цариград, Александрия, Антиохия и Йерусалим, Йоаким бил провъзгласен за патриарх Търновски.
Според житието му патриарх Йоаким светителства 19 години и издъхва на 18 януари 1246 година.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".На 27 април Църквата ни отбелязва Томина неделя, наречена още Антипасха. На осмия ден след Великден, в края на Светлата седмица, следва специален празник, наречен Антипасха , което означава "вместо Великден" или "противоположно на..
На 26 април тази година отбелязваме Светла събота, с която завършва първата седмица след Великден , обобщаваща поредица от значими събития, настъпили през това време. В Светла събота, както всеки друг ден, вярващите са приканени да се радват..
Личните истории на Елица Стефанова, Мариана Николова и Савина Панайотова свидетелстват как се поддържа жива православната вяра в инославна среда, а французинът Никола Каплен разкрива какво привлича католиците към Православието. От..
На 1 май Православната църква отбелязва паметта на св. пророк Иеремия , преподобномъченик Акакий Серски и св. Тамара Грузинска. Свети..
През настоящата 2025 година се изпълват 1160 години от покръстването на българския ни народ в православната вяра и 1170 години от създаването на..
На 2 май честваме св. цар Борис-Михаил и св. Атанасий Велики. Свети цар Борис-Михаил - покръстител на българите бил родственик на св. мъченик..