Свети Атанасий Велики, епископ Александрийски и свети Кирил Александрийски са светители на Александрийската църква от ранните времена. И двама се прославили като защитници на православната вяра от ересите от тяхното време, заплашващи чистотата на вярата. Свети Атанасий Велики е изобличител на арианската ерес, а свети Кирил – на несторианското лъжеучение. Арианство е лъжеучение, известно с името на своя родоначалник епископ Арий, който понижава божественото достойнство на Второто Лице на Света Троица – Сина Божий. А Несторианство е наречено така по името на Несторий, разпространяващ лъжеучение, според което Божеството на Христос идва едва при Кръщението Господне и затова света Дева Мария не е Богородица.
Свети Атанасий Велики се представя пред Господа през 373 година, а свети Кирил Александрийски починал в мир в 444 година. И двамата са ни оставили боговдъхновени слова в защита на вярата.
Св. Йоаким, патр. Търновски е българин по произход и прочут подвижник. Първоначално се подвизава на Атон, а после се поселва с трима свои ученици при Червен на Дунава, където изсичат в скалите килии с църква "Св. Преображение" и се отдава на аскетически живот.
Цар Йоан Асен II посещава прославилия се духовник, за да получи благословение. С дареното от царя злато преподобни Йоаким наема работници и изсичат в скалите голям манастир, посветен на св. Архангел Михаил, и събира множество монаси. По предложение на царя съборът на българските епископи избира Йоаким за Търновски архиепископ.
На църковен събор в Лампсак, на който били представени и четирите древни източни апостолски катедри Цариград, Александрия, Антиохия и Йерусалим, Йоаким бил провъзгласен за патриарх Търновски.
Според житието му патриарх Йоаким светителства 19 години и издъхва на 18 януари 1246 година.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".Атентатът в катедралния храм "Света Неделя" на 16 април 1925 година е най-гибелният терористичен акт в историята на България. По своята бруталност и преднамереност – на Велики четвъртък, няма аналог. В Страстната седмица преди век в..
На 16 април тази година отбелязваме Велика сряда. В този ден Църквата възпоменава помазването на Господ Иисус Христос с миро от жената-блудница, както и свикването на юдейския Синедрион за осъждане на Господа и замисъла на Юда да предаде..
Днес, 15 април, е Велики вторник. Евангелското четиво припомня притчата на Господ Иисус Христос за десетте девици, които очаквали Божествения Жених. Пет от тях били разумни, имали чисти светилници и достатъчно елей, за да поддържа пламъка им,..
На 30 април православната църква чества паметта на св. ап. Иаков Зеведеев, преподобни Климент песнописец, игумен на Студийския манастир през IX..
На 1 май Православната църква отбелязва паметта на св. пророк Иеремия , преподобномъченик Акакий Серски и св. Тамара Грузинска. Свети..
През настоящата 2025 година се изпълват 1160 години от покръстването на българския ни народ в православната вяра и 1170 години от създаването на..