Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тишина, светлина и духовност: Клисурският манастир "Света Петка" през зимата

Снимка: Венета Николова

Притихнал сред хълмовете на Люлин планина, Клисурският манастир "Св. Петка" е белязан от тайнство и духовност. Намира се едва на 7 км от курортния град Банкя, близо до село Клисура. Зимата е времето, когато светата обител сякаш потъва още по-дълбоко в тишина, далеч от светската суматоха.

Докато се движим по тесния път към "Света Петка", погледът ни се спира на заскрежените хълмове, които блещукат под зимното слънце. Веднъж прекрачили високата порта на манастира, ни обгръща аромат на изгорели дърва от манастирските печки, на тамян и на восък.


Студеният въздух реже като нож в януарския предиобед, а снегът под краката ни тихичко поскърцва, докато обикаляме из добре подържания двор и после се изправяме пред малката манастирска църква. През открехнатата врата се прокрадва топлина - сякаш да ни подкани да влезем, но не само да се сгреем, а и за да запалим свещичка. И да разгледаме стенописите - леко потрепващи от светлосенките на свещите.

Основан през XIII век, манастирът е била духовен център на голяма лавра, обединяваща множество скитове и манастири в т.нар. Софийска Света гора. Според преданията именно тук през 1238 година е спряло литийното шествие, пренасящо мощите на Света Петка Българска към Търново, по заповед на цар Иван Асен II. Тогава мястото било осветено от нетленното тяло на светицата и това вдъхновило местните християни да изградят именно тук храм.


Манастирът обаче е белязан от превратна съдба. През XIX век голям пожар унищожава безценния му архив и библиотеката, срутва се и старата му църква. Възраждането на "Света Петка" започва през XX век, когато група руски монахини пристигат в България. Начело на тях била схиигумения Мария Дохторова (1896-1978), известна в светския живот като Лидия Николаевна. След трудни години на странничество в различни държави, тя намира своето духовно призвание тук, сред възвишенията на Люлин планина. И се захваща с възстановяването на манастира. Под всеотдайните й грижи храмът "Св. Петка Търновска"  бил обновен през 1954 г.  Руски монах, чието име остава в неизвестност, бил поканен да изографиса стените. Прекрасните стенописи изобразяват български и руски светци в цял ръст, както и библейски и житийни сцени.

Манастирът продължава да се развива и през XXI век, когато в двора е построена просторната ротонда "Въведение Богородично". А външните стени на жилищната част са покрити с библейски цитати, които засилват усещането за духовна сила, чистота и святост.

За манастира от 2002 г. се грижи игуменката Филотея, заедно с други монахини. Те посрещат посетителите, които се отбиват тук, за да запалят свещ и да потърсят уединение, далеч от шума на ежедневието. Като място, белязано от вековете, където минало и настояще се преплитат, Клисурският манастир "Света Петка" е една от забележителните български светини, символ на упование и непреходност на духа.

Вижте също:


Снимки: Венета Николова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Красивото село Ковачевица, което не се променя

Със своите стари къщи с тиклени покриви, стръмните улички, които се вият нагоре в планината и каменните дувари, пазещи вековни тайни, Ковачевица е едно от най-красивите и романтични български села. Няма посетител, който да не ахне пред чара на..

публикувано на 30.10.24 в 09:50
 Църквата

Бял бор на повече от 500 години пазят жителите на родопското село Пчеларово

В скътаното сред склоновете на Източните Родопи село Пчеларово разказват предание, че в района виреели вековни дъбови гори и орехови дървета, в чийто хралупи се въдели диви пчели. Пчеларството е отколешен поминък на хората, за което говори и самото..

публикувано на 20.10.24 в 09:05
Снимка: Д-р Георги Герджиков, Травентурия

България е сред ТОП дестинациите за наблюдение на птици в Европа

По разнообразие на птици страната ни заема едно от челните места в Европа и попада в ТОП 5 на дестинациите за т.нар. бърдуочинг или орнитологичен туризъм на Стария континент, научаваме от разговора ни с д-р Георги Герджиков, който от години развежда..

публикувано на 17.10.24 в 10:45