Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На сръбската граница спряха календари от София за Цариброд и Босилеград

Снимка: БГНЕС

Отдел "Култура" на Столичната община е направил дарение на Културно-информационния център (КИЦ) "Босилеград" и КИЦ "Цариброд" – новогодишни календари.

"Става дума за около 400 бройки, които Красимир Велиновски от Дупница е взел от Общината, за да ги занесе на българските културни организации в Западните покрайнини", обясни пред БГНЕС Иван Николов от КИЦ "Босилеград". Велиновски е спрян от сръбските гранични власти на пункта "Рибарци – Олтоманци" и е задържан за кратко време, след което е пуснат.

Обяснението на сръбските власти е било, че съдържанието на календарите е провокативно. На тях е изобразен указът на княз Александър Батенберг за Съединението на Княжество България с Източна Румелия през 1885 г. Според сръбската страна календарите били твърде много и се пренасяли с цел търговия.

"Това не ви е Шенген", казали на Велиновски. "Посъветвах го да не влиза в конфликт. Календарите са върнати обратно", каза Иван Николов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Хасан и Ибрахим Игнатови

Хасан и Ибрахим Игнатови ще свирят в Мазовецкия културен институт във Варшава

Българските пианисти Хасан и Ибрахим Игнатови ще изнесат концерт на 8 октомври в Мазовецкия културен институт във Варшава. Те ще изпълнят произведения, които съчетават виртуозно майсторство и творческа оригиналност – белег на неповторимата им..

публикувано на 03.10.25 в 17:03
Иван Николов

27 години КИЦ "Босилеград" оказва съдействие на българите в Западните покрайнини

С концерт на създадения от народната певица Надка Караджова квартет "Славей" и разговор за наболелите проблеми на сънародниците ни в Западните покрайнини, Културно-информационният център на българското национално малцинство в Босилеград..

публикувано на 03.10.25 в 13:30

В българско училище в Париж представят творчеството на Чудомир

Литературно-художественият музей “Чудомир“ ще представи творчеството на художника и писател Димитър Чорбаджийски – Чудомир в Българското училище "Св. св. Кирил и Методий" в Париж. На 4 и 5 октомври чрез разнообразни инициативи ще бъде припомнен..

публикувано на 03.10.25 в 12:14