190 години чества през 2025 година Априловската гимназия в красивия старопланински град Габрово. Стъпила на традициите на Габровското взаимно училище – първото светско школо в страната ни, открито на 14 януари (2 януари по стар стил )1835 г., в гимназията днес се обучават над 600 ученици. Множество събития ще ознаменуват тази важна за града, а и за страната годишнина не само на датата на патронния празник, но и през цялата настояща година. Инициативите са под мотото "През вратите на времето":
"Отбелязваме този ден с тържествен ритуал и програма от културни събития, инициатива на училището – разказва ни директорката Елвира Христова. – Емблематична през последните 14 години е интелектуалната игра "Шифърът на Априлов", в която отбори от ученици разрешават из сградата серия от загадки, които доближават един от отборите до т.нар. шифър, който представлява един свитък със старобългарски текст, в който са изписани фрагменти от завета на Васил Априлов.
Тазгодишното ѝ издание ще е специално, тъй като ментори на ученическите отбори ще са важни обществени личности, като областният управител на Габрово – Мария Башева, кметът – Таня Христова, директорът на Драматичния театър – Петко Койчев, както и актрисата Гергана Стоянова, която след играта ще проведе мотивационен семинар с ученици в Актовата зала на гимназията."
Играта е сбор от въпроси и задачи по всички предмети, но преди всичко са тези от областта на хуманитаристиката, какъвто е и профилът на училището. Освен това през тази година със съдействието на гимназията ще бъдат отпечатани две издания с изключителна стойност за учебното заведение:
"Хуманитарният сборник с ученическо творчество "Денница" излиза от печат за първи път през 1991 г. по идея на учителския колектив. Името на изданието е заето от написаната от Васил Априлов "Денница на новобългарското образование" и в него своето място намират ученически текстове, които са получили отличия от конференции, литературни и исторически семинари или са наградени на различни конкурси и четения. Досега има 18 издания на този сборник, като тази година подготвяме 19-то издание, което ще се появи в навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември. В края на календарната година се очаква да излезе от печат и най-новата история на училището със заглавие "История на габровското училище от 1835 до 1871 г. и Габровската гимназия от 1872 г." Изданието се подготвя вече две години в партньорство с Държавния архив, Регионалната библиотека и Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий".
В рамките на Априловите дни на културата, през месец май, в ритуалната зала на Общината, е предвидена реконструкция на заседание на Общинския съвет на града, известен с прозвището "българския Манчестър", заради множеството фабрики и родолюбиви предприемачи в следосвобожденския период на страната ни:
"Учениците ще подготвят предложение за издигане на паметник на нашия първи директор Райчо Каролев, защото такъв в града няма. То ще включва идейна концепция, историческо проучване и финансов план и ще бъде внесено по време на учебното заседание на Общинския съвет. Практиката на откритите уроци, посветени на историческото или литературното познание, е изключително успешна. Миналата година на 14 януари проведохме такъв урок, посветен на процеса срещу българския княз Владимир Расате (начело на България в периода 889-893 г.), в който учениците влязоха в роля на съдебни заседатели."
Сътрудничеството на гимназията с Драматичен театър-Габрово е изключително интензивно през последните години. През 2023 година учениците подготвят цял един спектакъл и това се превръща в традиция за следващите випуски.
"Учениците го подготвят сами, без намесата на учител. Затова потърсихме професионалната подкрепа на директора на театъра и той не само ни предоставя сцената, но и участва в окончателната подготовка и оформяне на спектакъла. Любопитно е, че преди 30 години в училището е съществувала паралелка "Театър и изкуство" и се радвам, че най-новото поколение ученици реставрират онова време."
Сред изявените възпитаници на гимназията, които днес дейно участват в обществения живот на страната, е политологът Христо Панчугов. Определя като един от запомнящите се моменти на своето обучение там връщането на сградата на учебното заведение, тъй като за известен период емблематичното за Габрово училище е било приютено в сградата на местната Математическа гимназия.
"И всъщност, след множество протести от наша страна и с усилията на директора и учителите на гимназията, успяхме да се договорим да бъдем преместени в оригиналната сграда, която по това време беше Национален музей на образованието. Последните години от моето учение там бяха в сградата на центъра на Габрово, зад паметника на Васил Априлов. Беше построено и изцяло ново крило на сградата, така че тя да може да поеме всички ученици."
През 1992 г. наследникът на първото светско училище в България получава статут на държавно училище и настоящото си име – Национална Априловска гимназия, а в западното ѝ крило продължава да се помещава Музеят на образованието. Така минало и бъдеще си дават среща в самия център на България, където образованието и предприемчивостта винаги са били най-висша ценност. В този смисъл е и пожеланието на Христо Панчугов към настоящите учители и ученици на Априловската гимназия:
"Пожелавам им да запазят духа, който витае в тази сграда още от самото начало – дух на иновации и желание за обществени промени, които да подготвят обществеността за всичко, което предстои!"
Отношенията между България и Турция, които са приятелски, партньорски и които с десетилетия изграждаме устойчиво, са гаранция за опазването на националните, но и на външните европейски граници по начин, който е пример за Европа. Това заяви..
Един от най-големите товарни кораби в света за първи път акостира в „Пристанище Варна“ и достави 58 000 т. рапица, предаде БГНЕС. Товарът е от Канадаи и ще се рафинира в страната. Доставката се прави заради липсата на суровина и ограниченията за..
Доставката на изтребителите F-16 е само началото на политическия ангажимент към логистиката, поддръжката и изграждането на реални отбранителни способности на Българските военновъздушни сили. Това заяви държавният глава Румен Радев на среща със..
Българският научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий" (НИК 421) ще бъде тържествено посрещнат днес на морската гара във Варна. Лошото време..
Малко след откриването на мотосезона в София в края на март, столицата ни става домакин на най-голямото мото изложение у нас . То се провежда от..
В "България днес" на 11 април слушайте: 01:45 - Актуална информация от България и света 10:14 - Прогноза за времето у нас и по света 16:07 -..