Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво включва коалиционното споразумение за бъдещото управление?

Момент от преговорите между четирите политически формации
Снимка: БГНЕС

ГЕРБ-СДС, "БСП – Обединена левица" и "Има такъв народ" са подписали споразумение с основните приоритети на бъдещото управление, съобщиха от пресцентъра на ГЕРБ-СДС. Парламентарната група на "Демокрация, права и свободи – ДПС" около Ахмед Доган е подписала приложение, декларирайки подкрепа, което е неразделна част от споразумението.
В Споразумението като приоритети са отбелязани продължаването на усилията за членство на България в еврозоната, ускоряване на изпълнението на Плана за възстановяване и устойчивост, решителни действия за справяне с безводието в страната, модернизацията на българската армия.

По отношение на войната в Украйна като приоритет е изведена ангажираност към мира в Европа, поддържайки подкрепата за суверенитета и териториалната цялост на Украйна, като България "ще продължи помощта и дипломатическите усилия за насърчаване на диалога".

В областта на съдебната система приоритет е осигуряването на бързина в съдебните производства, антикорупционна политика и реформи в правосъдието.

Предвиден е анализ на изборния процес, включително изчистване на списъците от т.нар. "мъртви души" и въвеждане на преброителни центрове.

Решенията в рамките на коалицията ще се взимат чрез Съвет за съвместно управление, в който ще участват по трима представители от ГЕРБ-СДС, "БСП-Обединена левица" и "Има такъв народ“ и двама от "Демокрация, права и свободи" и министри по конкретни въпроси. Председателството на Съвета ще е на ротационен принцип за срок от 3 месеца.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Българската отбранителна индустрия предоставя възможности за успешни партньорства

" Доказалата се със своето качество и получила международно признание българска отбранителна индустрия предоставя отлични възможности за установяване на успешни партньорства и задълбочаване на двустранното сътрудничество с Виетнам в сферата на..

публикувано на 24.10.25 в 16:15
Румен Радев

Румен Радев: България и Виетнам трябва да се възползват от стратегическото си географско положение

"България и Виетнам трябва да се възползват от своето стратегическо географско положение – Виетнам в Югоизточна Азия, България в Югоизточна Европа и като врата за всички стоки и услуги, които идват от Азия към Европа". Това заяви президентът Румен..

публикувано на 23.10.25 в 19:42

Генералният секретар на Виетнамската комунистическата партия То Лам е на официално посещение у нас

Генералният секретар на Виетнамската комунистическата партия То Лам, който е на официално посещение в страната ни, беше посрещнат от президента Румен Радев и съпругата му Десислава Радева с официална церемония на площад  "Св. Александър Невски"...

публикувано на 23.10.25 в 14:32