Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Църковен календар - 20 януари 2025 г.

На 20 януари Православната църква чества преподобни Евтимий Велики, свети Евтимий, патриарх Търновски, както и светите мъченици Ина, Пина и Рима от Скития, ученици на свети апостол Андрей Първозвани.

Преподобни Евтимий Велики живял около 377-473. Наред с велики подвижници като Антоний Велики, Макарий Велики и Пахомий Велики, св. Евтимий се счита за стълб на пустинния живот и един от основателите на монашеските общежития.

Мнозина покръстил в християнската вяра, мнозина отвърнал от лъжливи учения и утвърдил в Православната вяра. Бил мъдър наставник в монашеския живот на много монаси.

Когато наближил краят му, деветдесет и шест годишният преп. Евтимий Велики предузнал кончината си. Преди началото на Великия пост братята монаси се събрали да го изпратят както обичайно в пустинята, а той им казал: "Няма да излизам в пустинята. Ще прекарам с вас първата седмица, а в събота посред нощ ще си замина от вас." Така и станало. 

Той издъхнал на 20 януари 473 година и е погребан в основания от него манастир. Там, в началото на XII век руски поклонник, игумен Даниил, видял мощите на светеца и свидетелствал: „И там лежи свети Евтимий, и между много свети отци лежат тела като живи“. Самият манастир обаче вече бил запустял.

През ХХ век руините на манастира "Св. Евтимий" са разкопани, но в гроба на отшелника не са намерени мощи. Днес са известни няколко места, където се съхраняват части от мощите на св. Евтимий: в скита Св. Анна на Атон, в Иверския манастир, в църквата "Св. Генесий" на остров Милос.

Св. Евтимий Търновски е роден в 1327 г. в Търново. Надарен от Бога с богати заложби, твърде млад Евтимий се отличил със знания и чист духовен живот. В 1350 г. станал монах в Килифаревския манастир, под ръководството на преподобни Теодосий Търновски. По-късно живял няколко години в Цариград и в Атон. Когато се завърнал в Търново, Евтимий се усамотил в пещера край столицата. При него се заселили други монаси и се образувал манастирът "Св. Троица", който станал огнище на просвета и духовен живот. Там св. Евтимий писал жития и похвални слова, поправил богослужебните книги, превел други текстове.

В 1375 г. бил избран за патриарх и се проявил като добър пастир. При завземането на Търново от османските турци лично ръководел отбраната на града, а когато превзели крепостта, той смело се застъпил за народа. Бил изпратен на заточение в Южна България, където се упокоил около 1402 г.

В наши дни, на 22 октомври 2023 г. бе извършено тържествено прославление на мощите на светеца. Преди това, със специално Патриаршеско и синодално послание, същата година, архиереите на БПЦ - БП обявиха официално след многогодишни спорове, че откритите през 1905г. в Бачковския манастир св. мощи принадлежат на св. патриарх Евтимий Търновски. В тази връзка Св. Синод учреди нов празник в църковния ни календар – "Прославление на светите мощи на св. Евтимий, патриарх Търновски".

Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".


По публикацията работи: Дарина Григорова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Църковен календар - 10 януари 2025 г.

На 10 януари Православната църква чества св. Григорий епископ Нисийски, преподобни Дометиан епископ Мелитински, свети Маркиан, свети Теофан Затворник, блажена дякониса Теозви. Св. Григорий Нисийски (около 331 -  394 г.) е един от..

публикувано на 10.01.25 в 06:00
Св. мъченик Полиевкт

Църковен календар - 9 януари 2025 г.

На 9 януари Православната църква чества свети мъченик Полиевкт, свети Петър, епископ Севастийски, преподобни Евстратий, свети пророк Самей. Светител Петър Севастийски се родил в Кесария Кападокийска в семейството на света Емилия и..

публикувано на 09.01.25 в 06:00

Църковен календар - 8 януари 2025 г.

На 8 януари Православната църква чества свети Григорий, епископ Български, преподобни Георги Хозевит, свети Емилиан Изповедник, преподобна Домника, мъчениците Василиса и Марионила, 7 отроци и 20 войници. Сведенията за св. Григорий, еп...

публикувано на 08.01.25 в 06:00