Преподобна Ксения Римлянка е родена в Рим с името Евсевия, дъщеря на знаменит сенатор. Родителите ѝ я сгодили за велможа, също сенатор, но тя отдавна била решила да посвети целия си живот на Христос. Напуснала тайно родителския дом и избягала завинаги от суетния свят на римската аристокрация.
Заедно със свои слугини, преоблечени в мъжки дрехи, се качили на кораб за далечна Александрия, а оттам - до остров Коа, на 54 километра южно от Халикарнас, в малоазийска Кария. На малкото островче, Евсевия наела една бедна къщица и помолила спътничките ѝ да я считат за равна и да я наричат Ксения, което значи "странница".
Местен старец, на име Павел, поел духовното ръководството на римските подвижнички, грижил се за малката девическа общност и постригал в монашество Ксения и нейните другарки, към които се присъединили и други ревнителки на монашеското целомъдрие.
Преподобната дякониса Ксения се преставила пред Бога на 24 януари през IV век.
Преподобна Ксения Петербургска е една от най-известните руски светици. Била е с благороднически произход. Родена е през първата половина на XVIII век. Живяла в Санкт Петербург със съпруга си, който достигнал чин полковник. След внезапната смърт на съпруга ѝ 26-годишната Ксения избира трудния подвижнически път на юродството.
Цял ден тя се скитала по улиците на Санкт Петербург неугледно облечена, понякога посещавала приятелите си, вечеряла и беседвала с тях. Нощите прекарвала на полето, независимо от годишното време, стояла на колене в молитва до зори или пренасяла тухли за строежа на църква на Смоленското гробище.
С дарбата си на прозорливост помагала на много хора да устроят живота си и за спасението на душите им.
Блажената Ксения прекарва подвижнически 45 години и умира в началото на XIX век. Погребана е на Смоленското православно гробище в Санкт Петербург и параклисът издигнат над гроба ѝ е постоянно място за поклонение. По молитвите на блажената Ксения страдащите се изцеляват, в семействата настава мир, а търсещите работа намират най-подходящата за тях. На блаженната Ксения Петербургска се молят за здраве, за задомяване, за деца и при всякакви тежки ситуации.
На 6 юни 1988 г., след много години спонтанно народно почитание, блажена Ксения Петербургска е канонизирана от Руската православна църква.
Паметта ѝ се чества на 24 януари заедно с Ксения Римлянка.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
На 21 януари Православната църква чества преподобни Максим Изповедник и светия мъченик Неофит – небесни покровители на двамата предстоятели на Българската православна църква – приснопаметните патриарх Максим и патриарх Неофит...
Много граждани се възползваха от възможността да видят Енинския ръкопис и Аргировия триод, които бяха изложени днес, 20 януари, за два часа в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий". Събитието се състоя по повод 1170 години от..
От първите опити за летене със собственоръчно направени криле още през 19-ти век, до първите в света бойни полети с разузнавателни и бомбардировъчни це ли. От първото в историята успешно приземяване на самолет със спрял двигател, до шестата в света..
На 23 януари Православната църква чества свети свещеномъченик Климент, епископ Анкирски, свещеномъченик Агатангел и свети Павлин, епископ Нолански ...