Св. Ефрем Сириец или св. Ефрем Сирски е боговдъхновен църковен писател и екзегет, оставил множество съчинения, сред които и тълкувания на Свещеното Писание. Основна тема в съчиненията и проповедите му е борбата с греха и покаянието. Неслучайно молитвата „Господи и Владико на моя живот" от този „проповедник на покаянието" е в основата на православното богослужение през Великия пост.
В разнообразни литературни и омилетични форми св. Ефрем разглежда и други нравствено-аскетични въпроси. Св. Ефрем Сирин води борба с ересите и утвърждава православната вяра и до нас са останали множество негови догматико-полемически съчинения.
Родом от Едеса, Сирия, син на благочестиви родители, той съвсем млад се оттеглил в пустинята и станал монах. Основал училище в Едеса, от което са излезли много знаменити учители на Сирийската църква. Ръкоположен за дякон и за свещеник от св. Василий Велики, като при това по чудесен начин проговорил гръцки език.
След смъртта си в 373 година, според изричното му желание, бил погребан в края на градските гробища, където погребвали странници.
Св. Исаак Сирин е велик мистик, аскет и богослов от VII век, написал много съчинения на сирийски език, канонизиран както от Православната църква, така и от Дохалкидонските църкви.
Живял като отшелник и в монашеско общежитие недалеч от Ниневия. Известно време бил Ниневийски епископ, но се върнал към монашеския живот и до смъртта си се подвизавал, пишел и наставлявал в Скитската (Нитрийската) пустиня на запад от делтата на река Нил.
Плодовит писател, който задълбочено разяснява Свещеното Писание, Божествените тайни, Христовия Съд, описва и анализира духовното съзерцание и молитвата, същността на монашеския живот, състоянията на праведност и греховност, способите за самоусъвършенстване и други въпроси нравствени и аскетични.
Преподобни Паладий приел монашество на 24-годишна възраст и прекарал от 388 до 399 година в подвижнически живот в Египет. За да се запознае по-добре с монашеския живот и да намери примери на истинско подвижничество, Паладий обикалял местата, където се подвизавали бележити християнски отшелници и създал безценните съчинения „Лавсаик“ и "История на монасите в Египет", свидетелстващи за живота на отците – пустинници в Египет, Палестина, Сирия, Месопотамия и др.
През 400 г. св. Паладий бил ръкоположен за епископ на гр. Еленополис в Малоазийската област Витиния. Починал преди 431 година, вероятно около 425 година.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
На 4 февруари Православната църква чества преподобни Исидор Пелусиотски – един от Отците учители на Църквата, теолог, автор на богословски съчинения. Роден около 360 г. в знатно семейство в Александрия, Египет. Получава отлично образование..
На 4 февруари с ритуал по полагане на цветя в Благоевград ще бъдат отбелязани 153 години от рождението на българския революционер Гоце Делчев. Церемонията в знак на почит към войводата ще се състои от 11:00 часа пред паметника на водача и идеолог на..
На 3 февруари Православната църква отдава специална почит към св. Симеон Богоприимец и Анна пророчица, които посрещнали Младенеца Христос в Йерусалимския храм и се удостоили да видят с очите си обещания, още след Грехопадението, Спасител на..
На 6 февруари Православната църква почита един от т. нар. апостолски мъже – ученици на Христовите апостоли – преподобни Вукол, епископ..
На 5 февруари Православната църква чества света мъченица Агатия (Добра) и мъченик Еладий. При римския император Деций Траян (249–251) имало..
При реставрацията на католическата църква "Мария Сантиссима дел Розарио ди Помпей" в гр. Салерно, Италия, храмът бе зографисан с два православни..