Свети Кир се родил през втората половина на ІІІ век в египетския град Канопа и се прочул като знаменит лекар в град Александрия. Лекувал с огромен успех различни болести и от никого не приемал никаква награда за трудовете си. Лекувал най-вече с усърдна молитва и вдъхновено проповядвал, че основната причина за болестите са греховете. Казвал, че те увреждат и предизвикват страдания на тялото и още по-тежките страдания на душата. Благодарни за своето излекуване и удивени от истините на неговата Христова вяра, мнозина от жителите на град Александрия –център на елинистичната култура, станали възторжени проповедници на християнството.
По време на гонението на император Диоклетиан, Кир се оттеглил в Арабийската пустиня, където приел монашество. Там получил и дара на чудотворството – нямало болест, която да не можел да излекува с името Христово. Славата му растяла с всеки ден и хората масово приемали християнството.
Чул за него и младият воин Йоан от град Едеса, който потърсил великия Божи угодник и станал негов неразделен спътник и най-усърден подражател. Двамата безсребреници и чудотворци обърнали много езичници към Христа, а накрая се увенчали с мъченически венец. Техните свети мощи били пренесени в църквата в родния град на Кир – Канопа, където над тях продължавали да стават дивни чудеса и изцеления.
В същия ден Църквата чества паметта на свети мъченик Юлиан Аназавърски, пострадал в Антиохия в III век, свещеномъченик Александър, папа Римски, изгорен в пещ по заповед на император Адриан на 3 май 119 година, свети Серапион, архиепископ Новгородски, починал през 1516 година и свети мъченик Папа или Папий, родом от Ликаонския град Ларанда и загинал мъченически около 300 година по време на управлението на император Максимиан.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
На 3 февруари Православната църква отдава специална почит към св. Симеон Богоприимец и Анна пророчица, които посрещнали Младенеца Христос в Йерусалимския храм и се удостоили да видят с очите си обещания, още след Грехопадението, Спасител на..
На 2 февруари Православната църква чества Сретение Господне. Той е един от дванадесетте големи Господски празници през годината и е утвърден още в първите векове на християнството. Според разказа в Евангелието според свети евангелист..
На 1 февруари Православната църква чества свети мъченик Трифон – древнохристиянски проповедник, лечител, чудотворец завършил живота си като мъченик. Празникът е известен у нас като Трифоновден. Св. Трифон се ражда около 225 г. в..
На 6 февруари Православната църква почита един от т. нар. апостолски мъже – ученици на Христовите апостоли – преподобни Вукол, епископ..
На 7 февруари Православната църква чества преподобни Партений, епископ Лампсакийски, преподобни Лука Еладски и светите хиляда и трима свети..
При реставрацията на католическата църква "Мария Сантиссима дел Розарио ди Помпей" в гр. Салерно, Италия, храмът бе зографисан с два православни..