Студенти от Софийския университет "Св. Кл. Охридски" посетиха Радио България като част от обучението си в специалност "Балканистика". Гостите бяха впечатлени от процеса на работа в студиата на БНР, както и от многопосочната и интересна дейност на редакторите от екипа на Радио България, които освен превод на новини и материали за живота в страната, правят и всекидневни онлайн програми на десет езика – "България днес".
"Студентите са от първи и пети курс в специалността "Балканистика" – едните сега навлизат и в езиците, и в Балканистиката, а другите са на финала. Освен балканските езици, те имат и теоретична подготовка в различни направления – история, литература, теоретично езикознание" – обяснява ръководителят им доц. Екатерина Търпоманова, според която БНР би могло да бъде подходящо място за кариерно развитие на младите специалисти: "Много бих се радвала да организираме и стажове в бъдеще. Днес за всички беше много интересно и идеята ми да направим това посещение при вас е те да имат предвид, че специалността им е доста подходяща за реализация в журналистиката, освен в превода, където Радио България дава големи възможности. Нашите студенти са с отлична подготовка по история на Балканите, културата, фолклора, т.е. всичко, което изучават в тази специалност, е много подходящо за подобна реализация."
А за студентите прекрачването на прага на институцията БНР беше наистина вълнуващо. Някои останаха изненадани да открият колко голяма всъщност е "Старата къща", както наричаме радиото. "Самата дейност на радиото е по-голяма, отколкото си представях", каза ни Петър Зоровски.
След като посетиха редакциите ни с албански и гръцки език, където разговаряха с екипите, студентите станаха свидетели и на студийната реализация на всекидневното предаване на албански език. Някои от тях упражниха и познанията си по балканския език, отговаряйки на въпросите на колежката ни Костандина Бело.
"Бях чувал за Радио България, посещавал съм няколко пъти уеб сайта, но не много обстойно. Сега, след като се запознах по-детайлно с дейността на радиото и на албанската редакция, може би ще го посещавам по-често, за да следя новините" – споделя Георги Атанасов.
Чуйте впечатленията на студентите и преподавателя им доц. Екатерина Търпоманова:
Започна работа съвместният контингент на служители от България, Австрия, Румъния и Унгария, който ще подсили охраната на границата на България с Турция, която вече е външна за Шенген. Специално за събитието у нас пристигнаха министрите на..
Освободен е корабът, който беше задържан за инцидента с повредения кабел в Балтийско море . Разследването не е показало да има данни за саботаж. Това съобщиха от шведската прокуратура. "Вежен" продължава плаването си към Южна Америка..
Подкрепа за дейността на Института по социални дейности и практики в София е каузата, която ще обедини организатори и гости на превърналия се в традиция за българската столица "Виенски бал". Тазгодишното издание, предвидено за 8 февруари, е..
В средата на януари т.г. осем български културно-просветни сдружения от Босилеград, Цариброд, Звонци, Враня, Пирот и Ниш изпратиха открито писмо до..
На 6 февруари се дава официален старт на работата на тунелопробивната машина "Витоша" за разширяване на Линия 3 на столичното метро към квартал..
В "България днес" на 6 февруари опитваме да разберем как опитите на властите в съседна Сърбия да докажат съществуването на т.нар. "шопска нация"..