Абстрактно, безпредметно, геометрично – това е цяла една смислово-градивна концепция, върху която стъпва изкуството на XXвек. Водещата и свързваща идея при него е свободата на автора, но и на неговата публика. Визуално, чрез геометричното изкуство се изразяват идеи, но не чрез природни форми и символи.Така абстрактните фигури се появяват с функцията да образоват обществото, да му подскажат нови морални норми и ценности.Идеите на тези артисти преживяват разцвет във времето между двете световни войни.Те намират изражение в различни визуални формати, например в индустриалния дизайн, типографията, архитектурата, а също така преливат и към музиката, поезията и философията на XXв.
Геометричното изкуство е разпознаваемо и има своите популярни и високо ценени художници в страни като Нидерландия, Германия, Франция, Италия, Англия, Унгария и т.н. Защо обаче геометричното изкуство почти няма традиции в България? – отговорът на този въпрос се корени някъде в нашето минало и спънките ни в догонването на демократичните общества в Европа.
"Заради свободната интерпретация, която носи в себе си, геометрично изкуство в художествената традиция на едно общество е измерител за неговата демократичност. И ако ние като публика имаме свободата да интерпретираме изкуството, това означава, че живеем в демократична държава" – така художникът Георги Димитров обяснява ролята на изкуството в социален контекст. Сдружението, което създава през 2012г. е регистрирано като първата организация за институционална подкрепа, за популяризиране и поставянето на България на световната карта на необективнотоизкуство. Оттам е и името на сдружението "nonsofia"– използвал е генерично име, което означава "безпредметна София" (nonobjective Sofia).
"Защото това изкуство в най-общия смисъл е безпредметно, в него липсва предметът от природата. Това е термин, който се въвежда преди повече от 100 години. От тогава това изкуство е наречено "безпредметно" както в Русия, така и в Германия, и в Нидерландия"– обяснява Георги Димитров за взаимовръзката между името на града ни и абстрактните картини, инсталации и скулптури, които може да види любопитната публика в галерията на столичния булевард "Ал. Дондуков" 36. Там може да се влезе след предварителна уговорка с организатора чрез сайта на организацията.
Пътувал дълги години навсякъде по света, Георги Димитров поема обратния път към България с единствената своя мисия – да направи място за геометричното изкуство в родината си. И това се случва основно чрез платформата на "нонсофия" в интернет, макар и 15 години след началото. Проведени са няколко издания и на международния симпозиум за геометрично изкуство "Ортогонал" с автори от цял свят.
Българската публика вече е запозната с проявите и традициите на това изкуство – казва Георги Димитров, който освен като познавач и творец, се появява и като свързващо звено за художниците у нас и в чужбина. "Около платформата "нонсофия" вече има малка, но силна и консолидирана общност" – допълва ни той:
"Освен това сдружението "нонсофия" организира и национален форум за геометрично изкуство. Друг формат е настоящата изложба "Фокус: Нидерландия", т.е. в момента в галерията имаме изложба на 10 нидерландски художници, а това значи, че имаме обмен. И не на последно място, има и експорт на българска геометрична абстракция. "Експорт: България" вече има 5 издания, а миналата година успяхме да направим два експорта на българско геометрично изкуство. (В Будапеща са организирани поредица изложби, като сред художниците от по-старото поколение са Адриана Чернин, Боян Чакъров, Виктор Влаеску, Георги Георгиев, Георги Димитров, Георги Tодоров, Георги Янакиев и др – бел. авт.). Галерията е от три години и около нея се появяват и млади художници, с които можем сега да пътуваме по света и да покажем, че България е една от най-новите възникващи сцени за геометрично изкуство. Надявам се един ден София да бъде сред европейските столици на геометричното изкуство. Условия за това има и градим българска традиция в безпредметното изкуство."
Изложбата "Фокус: Нидерландия" включва 20 творби на 10 художници от Ниските земи, сред които изпъква името на Боб Бонис, един от световноизвестните съвременни автори в областта на абстрактното. Самите творци са пристигнали в българската столица, за да подредят творбите си, като в изложбата освен абстрактна и геометрична живопис, има акрилна, маслена живопис, има обекти и релефи, а също и една малка инсталация, която предизвиква особен интерес сред посетителите и може да бъде видяна до края на февруари.
"Трудно се създава интерес у хората към нещо, което е непознато, но аз вече съм предприел достатъчно мерки за популяризиране на безпредметното изкуство – създавам дискурс, създавам среда, имаме вече и физическо пространство, като в него се фокусираме изцяло върху геометрично изкуство" – продължава художникът:
"Постепенно се създаде една общност и вече има активни художници, които достатъчно дълго се занимават с този жанр. За мен това е основното, когато представям даден художник, да се е запознал с проблемите на това изкуство и чак тогава мога да представя творбите му. Все пак, след 15 години работа това изкуство започва да се разпознава, и още нещо – то започва да се признава, защото преди това, когато аз организирах своите изложби, хората още не разбираха и не приемаха сериозно тези картини. Тогава се запитах, какво да направя и реших, че най-добре ще е да поканя мои колеги от чужбина, художници, участвали във Венецианското биенале, които са много сериозни творци. Така вече и хората на изкуството в България погледнаха с друго око на тези картини с изображения на безпредметното."
Коледа е много специален празник за певицата Румяна Коцева. Години наред тя събира семейството и приятелите в дома си – съкровени моменти, които топлят дните ѝ до следващата Коледа. Тази година поп певицата подари емоционално музикално преживяване на..
Румънският президент Клаус Йоханис награди маестро Найден Тодоров с орден "Културни заслуги" с ранг "Велик офицер" за "Популяризиране на културата". Престижната награда е признание за дългогодишните усилия на маестрото в двустранното сближаване. Тя се..
Българистиката е предмет на особена почит в държавния педагогически университет "Богдан Хмелницки" в украинския град Мелитопол. Затова не е изненада, че именно той е домакин на поредното издание на Международни българистични четения "Младите в науката..