Роден на 12 февруари през 1935 г. в София, в семейство на бежанци от Кукуш, Костадин Гугов остава известен като един от най-автентичните изпълнители на народни песни от Македонската фолклорна област.
"Имах щастието да израсна с песните на майка ми Йова Тръпкова – споделя преди години Костадин Гугов. – Тя пееше навсякъде, носеше радост вкъщи, а аз запаметявах песен след песен…". Родственикът и негов учител Вангел Трайков го съветва да пее леко, без напрежение. Дава му някои песни, сред които "Кажи, кажи стара ле бабо" и "Дремка ми се дреме".
Акордеонистът Стефан Демирев открива завладяващия глас на Костадин Гугов и 18-годишният младеж стъпва на сцената, където изнася концерти у нас и в чужбина с най-добрите за времето певци и инструменталисти Борис Карлов, Мита Стойчева, Гюрга Пинджурова, Атанаска Тодорова, Борис Машалов... Вълнуваща част от репертоара му са песните с историческа тематика, както и шеговитите си песни като "Зайко кукурайко", "Ме сакая" и други. Постепенно репертоарът на Костадин Гугов се оформя с песни от цялата етнографска област Македония – Егейска, Вардарска и Пиринска – изконни български територии, разделени днес в три държави.
Реализирал е редица записи – като само в Златния фонд на БНР има регистрирани над 400 негови изпълнения.
"За мен народната песен е радост и утеха! Тя запази младостта на душата ми. Един без друг не можем да живеем!" – казва приживе певецът. Последното му изпълнение на живо е на новогодишния концерт на 1 януари 2004 г. в центъра на София. Дни по-късно – на 31 януари – слиза от сцената на живота. Костадин Гугов обаче остава в българската музикална памет с дарения му от Бога талант, с превъзходното си чувство за хумор, феноменална памет, уникален репертоар и неповторимо сценично присъствие.
Вижте и:
Сред престижните състави – специални гости в 25-ия "Европейски музикален фестивал" в София, е Камерният оркестър на Баварското радио с артистичен директор Радослав Шулц. Първото гостуване в столицата ни на елитния ансамбъл ще се състои на 14 април..
Сръбска тамбурица, румънски цимбал, критска лира и българска гайда ще звучат в десетото издание на най-успешния проект на Оркестъра за народна музика на БНР – "Ритъмът на Балканите". Поредната среща с публиката на музикантите под диригентството на..
Филхармоничният оркестър на град Враца – Симфониета – се превръща в пристан за цигуларката Альона Чехова. Родена в руския град Тюмен (западен Сибир), израснала в украинския Крим и живяла повече от 10 години в Москва, където работи в Радиооркестъра и..
На 14 май от 19,30 ч. в камерна зала "България" е дебютният концерт на трио "Пезанте" (Pesante) – клавирно трио, което обединява младите..
Липсата на кадри – един от основните проблеми на пазара на труда в България, проличава изключително отчетливо, ако погледнем съставите на симфоничните..
Познаваме младата Димитрина Германова най-вече като сребърна медалистка от юбилейния десети сезон на " Гласът на България", но още преди това тя е..