На 17 февруари православната църква възпоменава Свети великомъченик Теодор Тирон, както и преподобни Роман Търновски.
В град Амасия, в Понтийска област, по време на гоненията срещу християните при император Максимиан (286–305 г.), воин на име Теодор заедно с други християни бил принуждаван да се отрече от Христа и да принесе жертва на идолите. Като отказал да направи това, Теодор бил подложен на жестоки мъчения и заключен в тъмница, за да умре от глад. Там, по време на молитва, той бил утешен по чудесен начин от Господ Иисус Христос.
След известно време извели мъченика от тъмницата и по разни начини отново го принуждавали да се отрече от Христа. Накрая, като видял непреклонността на мъченика управителят го осъдил на изгаряне. Свети Теодор сам безстрашно влязъл в огъня и с молитва предал душата си на Бога в 305 година.
50 години след кончината на мъченика, император Юлиан Отстъпник (361–363 гг.), като искал да оскверни християнския Велик пост, заповядал да поръсват тайно с кръв от идолски жертви храната на пазара. Свети Теодор в нощно видение открил това на Константинополския архиепископ Евдоксий и му заръчал да обяви на християните да се хранят с коливо - подсладено варено жито.
В памет на това събитие Православната църква отбелязва паметта на свети Теодор Тирон и в първата събота на Великия пост, наричана Тодорова събота.
За преподобни Роман Търновски имаме оскъдни сведения в житието на неговия учител, който бил вече в манастира на св. Григорий Синаит – Парория, в Странджа. И понеже там върлували много разбойници, игуменът изпратил веднъж и дваж Теодосий при българския цар Иван Александър, с когото се познавал отдавна, да го моли за неговата царска помощ.
Св. Роман станал духовен син на св. Теодосий Търновски. Роман покорно изпълнявал своите послушания към светия си старец. Впоследствие двамата посетили Св. Гора – Атон. Поради тогавашното голямо размирие на Балканския полуостров и след някои преходи от място на място, най-после двамата монаси си избрали за местожителство Кефаларево (сега Килифарево) и си построили там манастир, защото околността на столицата била добре охранявана срещу разбойнически и турски нашествия. Тук св. Теодосий развил своята просветна и духовна дейност, в която св. Роман бил един от първите му ученици и сътрудници. Той остава като негов приемник в игуменството на манастира, намиращ се в близост до тогавашната столица.
Св. Роман се преставя пред Бога на 17 февруари.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
Със своите над 40 хиляди археологически обекта и артефакти, България е истински музей на открито. По броя на находките страната ни се нарежда на трето място в света след Италия и Гърция. От неолита, преди осем хилядолетия, до късното средновековие,..
На 14 февруари Православната църква възпоменава Успението на св. Кирил Славянобългарски, както и преподобни Авксентий. Според известното кратко житие, Константин Философ, наречен в монашеството Кирил, произхождал от знатни родители Лъв и Мария,..
На 13 февруари Българската православна църква почита св. Евлогий, архиепископ Александрийски, преподобни Мартиниан, света Зоя (Живка) и света Фотиния (Светла). Св. Евлогий, Архиепископ Александрийски бил благочестив, предан на Христовата..
На 20 февруари православната църква чества паметта на свети Лъв, епископ Катански, свети Агатон, папа Римски и свети свещеномъченик Садок,..
На 21 февруари почитаме паметта на преподобни Тимотей и на свети Евстатий, архиеп. Антиохийски . Преподобни Тимотей Отшелник, италианец по..