Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Външно министерство осъди изказвания на премиера на РСМакедония

Снимка: БТА

Последните изказвания на премиера на Северна Македония Християн Мицкоски изопачават действителността и подкопават усилията за изграждане на добросъседски отношения и европейска интеграция на страната. В своя позиция българското Министерството на външните работи (МВнР) изразява дълбокото си разочарование и категорично осъжда изявлението на Мицкоски по отношение на българското малцинство в страната и вписването му в Конституцията.

"Въпросът за правата на българите в Северна Македония не е двустранен спор между нашите две държави, а е въпрос, който засяга основните европейски ценности и стандарти", се изтъква в позицията на външното ни министерство. Припомня се също, че огромен брой граждани на Северна Македония са придобили българско гражданство, признавайки своя български произход и идентичност. Само чрез пълноценно и цялостно изпълнение на Европейския консенсус, договорен и приет от Съвета на Европейския съюз (ЕС) през 2022 г., важна част от който са и измененията на Конституцията на страната, е възможен напредък в в процеса на европейска интеграция на РСМ, подчертава в позицията си Външно министерство.

В този контекст Северна Македония, допълва МВнР, като страна кандидат за членство в ЕС, носи отговорността да приведе своето законодателство и практика в съответствие с тези принципи. 

Вместо реторика на омраза и разделение, властите в РСМ да се фокусират върху изпълнението на критериите за членство в ЕС, включително защитата на правата на всички етнически общности в страната, призовава МВнР
и подчертава: "Само чрез искрен диалог и взаимно уважение можем да постигнем трайно развитие и просперитет за нашите народи в рамките на обединена Европа". 

Вчера, от трибуната на парламента в Скопие, Християн Мицкоски заяви, че истинският въпрос е защо около 700-800 българи в Северна Македония, които декларират, че техният майчин език е български, трябва да бъдат включени в конституцията и защо за Албания няма това изискване.










Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България и Северна Македония потвърдиха ангажимента си да финализират Коридор №8

На среща в Брюксел между представители на транспортните министерства на България и Република Северна Македония двете страни потвърдиха ангажимента си за финализиране на липсващите жп участъци на Коридор №8, съобщиха от Министерството на..

публикувано на 18.07.25 в 16:04

По съседски: Събития с балкански адрес

Румънското коалиционно правителство оцеля след вот на недоверие Първият вот на недоверие, внесен от крайнодясната опозиция срещу проевропейското коалиционно правителство на Румъния, оглавявано от премиера Илие Боложан, беше отхвърлен от..

публикувано на 18.07.25 в 11:05
Емил Жакота и Атанас Зафиров

София очаква реформите в Молдова да не засегнат правата на българите

България високо цени усилията на молдовските власти за създаване на условия за съхраняване на националната, културната и езиковата идентичност на българската общност. Това каза вицепремиерът Атанас Зафиров на среща с посланика на Молдова у нас..

публикувано на 15.07.25 в 10:12