Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възрожденският град Котел вече и като ски дестинация

Снимка: Facebook /SkiKotel

През зимата Котел привлича туристи с културни маршрути, заскрежени пейзажи и възможност за ски сред гънките на Стара планина. На около 4 км от центъра на възрожденския град в местността "Трите вятъра" бе изграден ски комплекс. Пистата за начинаещи е дълга 200 метра, за по напредналите има 300-метрово трасе, а най-опитните се спускат по писта с наклон от 30 градуса, класифицирана като червена. Работата на малката ски зона обаче зависи от метеорологичните условия – за да може да се ползва, е необходимо да има истинска зимна обстановка със снеговалеж и с температури под -5 градуса. В това отношение настоящият зимен сезон се оказа благосклонен и Котел посреща скиори и сноубордисти от цяла България.


"В момента има сняг в града, пистата е отворена. Когато има сняг, тя работи. Днес също е отворена, през уикенда също ще работи. Голям интерес има към нея. Идват много хора през уикендите ипрез седмицата, когато условията позволяват, като най-много посещения имаме от Бургас, Ямбол, Сливен и Стара Загора. През уикенда е запълнена базата в града. Мисля, че дори няма свободни места" – каза за Радио България Мария Караиванова от Туристическия информационен център на град Котел.

Ски зоната в местността "Трите вятъра" е най-близката дестинация за зимни спортове за населението на Югоизточна България, и това обяснява интереса на туристите от близките населени места. Но зимната ваканция в Котел не е само ски, сноуборд и шейни, а най-вече възможност човек да се потопи в атмосферата на един от най-красивите ни възрожденски градове


Докато се разхождат по заснежените калдъръмени сокаци (сокак - извита, крива, странична уличка) на квартал "Галата", посетителите се любуват на запазените възрожденски къщи от камък и дърво с широки стрехи и просторни дворове. В тази част на Котел има над 110 къщи от епохата на Възраждането, които го превръщат в архитектурно-исторически резерват. Сред най-посещаваните обекти е "Пантеонът на Раковски и музей на котленските възрожденци" – внушителен монумент от желязо, камък и дърво:

"Построен е през 1981 година по повод честванията на 1300 години от основаването на България – казва Мария Караиванова. – Сградата е с внушителни размери, в нея има 4 зали, посветени на будители, просветители, бунтовници и революционери. Експозициите проследяват живота и делото на над 200 видни български личности. Там са положени и мощите на Георги Сава Раковски. Кьорпеевата къща е превърната в музей, който пресъздава типичната котленска възрожденска архитектура от втората половина на XIX век.


Галатанското училище пък приютява изложба на прочутите котленски килими, характерни с ярките си цветове, разнообразни геометрични фигури, орнаменти и мотиви на цветя. Те са израз на майсторството в котленското килимарско изкуство. Котленският килим остава най-ценният ни символ, с който се гордеем."

Вижте още: 

Природонаучен музей

В мразовитите зимни дни туристите се отбиват и в Природонаучния музей с богати експозиции на минерали, растения, гъби, насекоми, влечуги и птици. А в края на наситения със снежни емоции ден ги очакват уют и топлина в къщите за гости и местните ресторанти. Мария Караиванова препоръчва на посетителите да опитат прословутите котленски къдрави тиганички. Те се приготвят с яйца и брашно – сместа се изсипва в нагорещено олио с помощта на специален звездовиден кухненски прибор с дълга дръжка. Другата местна кулинарна знаменитост е баницата с ориз. 

Вижте още: 

Снимки: Facebook /SkiKotel, Община Котел, Facebook /Коста Каранашев (кмет на Община Котел), БТА, pochivka.bg, kotel.bg, Facebook /Живко Христов

По публикацията работи: Марта Рос Монтаня


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Белослав, където се ражда стъклото – традицията, музеят и живото изкуство

Единственият в България Музей на стъклото се намира в град Белослав, на брега на един от ръкавите на Варненското езеро. Именно на това място, през 1893 г., братя Мушалан поставят основите на българското стъкларство, създавайки първата стъкларска..

публикувано на 22.04.25 в 09:25

Атракционните пътувания с ретро влаковете на БДЖ са безспорен туристически хит

Пътешествията с парни локомотиви, които организира БДЖ по различни поводи и празници за любителите на старите влакове станаха традиция. Пуфтящият влак, който изпуска много пара и дим и неговата звучна свирка са вълнуващи както за децата, така и за..

публикувано на 14.04.25 в 11:30
Долмен „Начови чаири“

Сакар – земя на долмени, царски орли и устойчив туризъм

Сакар, една от най-загадъчните и слабо познати планини у нас, бавно, но уверено се превръща в нова дестинация за устойчив туризъм. Районът, разположен между Източните Родопи и Странджа , години наред оставаше настрана от туристическите потоци. Но..

публикувано на 11.04.25 в 09:15