Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Студентки от Пловдив ще преподават на българчетата в Унгария

Снимка: Българско училище за роден език в Будапеща

Две стажантки от Пловдивски университет "Паисий Хилендарски" ще практикуват в Българското училище за роден език в Будапеща, Унгария, през следващите два месеца. Това съобщи директорът на просветното средище Ваня Которова, цитирана от БТА.

"Отдавна се опитваме да сложим начало на стажантска програма и сега за първи път успяхме", коментира тя. Девойките - Виктория и Андреа – идват по програма "Еразъм".

Българското училище за роден език е част от унгарската образователна система и обхваща целия цикъл на основно и средно образование - от предучилищна възраст (четири-шест години) до 12 клас. Учениците посещават училището веднъж седмично в следобедните часове и изучават български език, литература и народознание (предмет, който съдържа теми от историята, географията, етнографията и фолклора на България). В училището се организират допълнителни програми - интерактивни театрални представления с български актьори, срещи с български писатели, екскурзии до България, съвместни работилници с художници по приложно изкуство, живеещи в Унгария. Училището се подпомага от българското Министерство на образованието и науката.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България настоява Тараклийският район да остане отделна териториална единица

"България и Молдова поддържат традиционно отлични двустранни отношения, основани на силните исторически и културни връзки между нашите нации, както и на общите ни европейски ценности". Това заяви председателят на Народното събрание Рая Назарян на среща с..

публикувано на 24.11.25 в 15:13

Братя Владигерови озвучават с музика на живо филм в Метро кино

От 2002 г. едно от най-старите кина във Виена – Metro Kulturhaus, е поето от Австрийския филмов архив, който представя важни за развитието на киноиндустрията филми. Там се ражда и идеята част от немите филми да бъдат озвучавани с музика на живо в..

публикувано на 24.11.25 в 15:05

Българи, работещи в германската социална система, са представили своя опит в Мюнхен

Екипът на Генералното консулство на България в Мюнхен е имал ползотворна и сърдечна среща с български социални работници, работещи в германски институции и ежедневно оказващи подкрепа на изпаднали в затруднение българи в баварската столица. Това съобщиха от..

публикувано на 24.11.25 в 13:26