На 17 март възпоменаваме паметта на преподобни Алексий.
Алексий бил единствен син на Евфимиан и Аглаида – живели през ІV век в Рим - благочестиви, знатни и богати християни, които се отличавали с изключително милосърдие. Нямали деца, но Бог чул горещите молитви на Аглаида и ги дарил със син, когото кръстили Алексий. От ранни години детето било дадено на учение, където освен светските науки изучавало и Светото писание и обикнало Господа от цялото си сърце. В желанието си да Му угоди, Алексий тайно си налагал лишения, спазвал строг пост и вместо копринени дрехи носел груба власеница. Искал да води отшелнически живот, но родителите му настояли да се ожени. Той се покорил, но в брачната нощ напуснал бащиния си дом и се отправил за Мала Азия.
Свети Алексий прекарал 17 години в Едеса, просейки милостиня в притвора на църквата на Богородица. А Божията майка, като се явила насън на църковния пазач, разкрила, че просякът Алексий е Божий човек. Когато жителите на Едеса започнали да го почитат, свети Алексий избягал оттам тайно.
Буря отклонила кораба, на който пътувал и по Божия промисъл се оказал близо до Рим. Отишъл в бащиния си дом уверен, че там никой няма да го познае. Така и станало. Баща му Евфимиан с радост приел просяка, дал му място във входа на къщата си, наредил да му носят храна от масата на господаря и назначил слуга да се грижи нищо да не му липсва. Алексий живял там още 17 години, като продължил да се храни оскъдно с хляб и вода, да будува нощем, да се моли и да ходи редовно на църква.
Когато наближил смъртният му час, свети Алексий записал целия си живот и тайните, които били известни само на баща му и майка му и на съпругата му. В храма Бог разкрил на всички какъв велик човек Божий се е подвизавал в техния град и в дома на Евфимиан. Когато го потърсили, той вече бил издъхнал, държейки свитъка с житието си, разкриващо на близките му кой е той.
Бащата, майката и съпругата на свети Алексий паднали с плач и се поклонили на честните му мощи. Одъра с тялото на Свети Алексий поставили в средата на централния площад и хората се стичали, за да търсят избавление от болестите си. Немите проговаряли, слепите проглеждали, обладаните и психично болните оздравявали.
Виждайки тази благодат, император Хонорий и папа Инокентий I сами понесли тялото на светеца в погребалната процесия.
Свети Алексий, човек Божий, е погребан в църквата "Свети Бонифаций" на 17 март 411 г.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
Днес, 18 април, е Велики петък – най-скръбният ден за християнския свят. Нарича се още Разпети петък заради страшните страдания, които невинен Спасителят на човечеството изтърпял - бичуването, поруганието, разпъването и кръстната смърт. С..
Посланието е вярващите да се замислят дали и те не разпъват Христос чрез страстите и греховете си. Първо се пее тропарът “Егда славнии ученици...” и веднага след него се чете първото от равномерно разположените между отделните части на..
Атентатът в катедралния храм "Света Неделя" на 16 април 1925 година е най-гибелният терористичен акт в историята на България. По своята бруталност и преднамереност – на Велики четвъртък, няма аналог. В Страстната седмица преди век в..
Посланието е вярващите да се замислят дали и те не разпъват Христос чрез страстите и греховете си. Първо се пее тропарът “Егда славнии..
Днес, 18 април, е Велики петък – най-скръбният ден за християнския свят. Нарича се още Разпети петък заради страшните страдания, които невинен..