На 20 март честваме паметта на преподобните отци, избити през VІІ век в манастира “Св. Сава” в околностите на Йерусалим от сарацините.
От VІІ век околностите на Йерусалим непрестанно били подлагални на нападения от сарацини. Те не щадели дори мирните отшелнически обители, макар в тях да живеели пустинници, които нямали никакви земни богатства.
Веднъж, във време на самото всенощно богослужение срещу Цветница, в лаврата "Свети Сава" дочули, че варварите в голямо множество се готвят да нападнат обителите. Братята решили да останат в лаврата, понеже не се бояли от смъртта. Започнали още по-пламенно да се молят, готвейки се да отидат при Господа.
На Велики четвъртък сарацините с голяма сила нападнали манастира и веднага убили няколко монаси. Другите пък събрали в църква, като поискали 400 жълтици в откуп, иначе всички щели да бъдат избити.
– Не проливайте напразно кръвта ни – кротко отговорили иноците. – Толкова злато ние никога не сме имали. Вземете простите ни дрехи. Друго имущество у нас няма да намерите.
Варварите не повярвали на думите им и чрез мъчения искали да узнаят къде са скрити съкровищата им.
Имало в манастира пещера, в която някога се подвизавал свети Сава, основателят на лаврата. В нея затворили всички монаси и пред входа на пещерата запалили голям огън. Иноците се задушавали от дим, а варварите продължавали да ги питат за скритите съкровища, но в отговор чували само молитви към Бога.
Осемнадесет души умрели в пещерата; други били посечени с меч или по друг начин мъчени до смърт.
Известни на Църквата са само имената на Йоан, Сергий и Патракий.
В този ден възпоменаваме и свети Никита Изповедник, архиеп. Аполониадски, който се отличавал с дълбоко познаване на Светото писание и бил благочестив и милосърден човек.
По време на царуването на император иконоборец Лъв Арменец (813 - 820 г.) твърдо застанал за почитането на светите икони, бил заточен и умрял в плен.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
Днешната неделя, 13 април, отбелязваме светлия празник Вход Господен в Йерусалим, известен още като Връбница и Цветница заради върбовите клонки (напомнящи палмовите в Йерусалим) и цветята, с които хората посрещали Спасителя. Празникът Вход..
Зографската света обител в Атон има нов игумен. Това е отец Гавриил, съобщи сайтът на Българската православна църква. „В деня на Лазарова събота в нашата Зографска света обител на Света Гора Атон се проведоха избори за игумен след кончината на..
Православната църква отбелязва Лазарова събота или Лазаровден. Празнува се възкресяването на починалия от четири дена Лазар от Спасителя, шест дни преди юдейския празник Пасха. Мнозина станали свидетели на това събитие и повярвали в Христос...
На 12 април 2025 г. Православната църква отбелязва Лазарова събота или Лазаровден. В тази събота Църквата припомня едно Евангелско чудо –..
Днешната неделя, 13 април, отбелязваме светлия празник Вход Господен в Йерусалим, известен още като Връбница и Цветница заради върбовите клонки..
Православната църква отбелязва Лазарова събота или Лазаровден. Празнува се възкресяването на починалия от четири дена Лазар от Спасителя, шест..