На 20 март честваме паметта на преподобните отци, избити през VІІ век в манастира “Св. Сава” в околностите на Йерусалим от сарацините.
От VІІ век околностите на Йерусалим непрестанно били подлагални на нападения от сарацини. Те не щадели дори мирните отшелнически обители, макар в тях да живеели пустинници, които нямали никакви земни богатства.
Веднъж, във време на самото всенощно богослужение срещу Цветница, в лаврата "Свети Сава" дочули, че варварите в голямо множество се готвят да нападнат обителите. Братята решили да останат в лаврата, понеже не се бояли от смъртта. Започнали още по-пламенно да се молят, готвейки се да отидат при Господа.
На Велики четвъртък сарацините с голяма сила нападнали манастира и веднага убили няколко монаси. Другите пък събрали в църква, като поискали 400 жълтици в откуп, иначе всички щели да бъдат избити.
– Не проливайте напразно кръвта ни – кротко отговорили иноците. – Толкова злато ние никога не сме имали. Вземете простите ни дрехи. Друго имущество у нас няма да намерите.
Варварите не повярвали на думите им и чрез мъчения искали да узнаят къде са скрити съкровищата им.
Имало в манастира пещера, в която някога се подвизавал свети Сава, основателят на лаврата. В нея затворили всички монаси и пред входа на пещерата запалили голям огън. Иноците се задушавали от дим, а варварите продължавали да ги питат за скритите съкровища, но в отговор чували само молитви към Бога.
Осемнадесет души умрели в пещерата; други били посечени с меч или по друг начин мъчени до смърт.
Известни на Църквата са само имената на Йоан, Сергий и Патракий.
В този ден възпоменаваме и свети Никита Изповедник, архиеп. Аполониадски, който се отличавал с дълбоко познаване на Светото писание и бил благочестив и милосърден човек.
По време на царуването на император иконоборец Лъв Арменец (813 - 820 г.) твърдо застанал за почитането на светите икони, бил заточен и умрял в плен.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
На 16 май отбелязваме паметта на преподобни Теодор Освещени и светите преподобни отци, избити в манастира "Св. Сава". Преподобни Теодор Освещени бил ученик на прочутия египетски подвижник свети Пахомий Велики. Наричали го "освещени", защото..
На 15 май възпоменаваме преподобни Пахомий Велики и преподобни Ахилий, епископ Лариски . Свети Пахомий Велики, заедно с Антоний Велики, Макарий Велики и Евтимий Велики е стълб на отшелничеството и основател на монашеския общежитиен..
На 14 май тази година се пада Преполовение – подвижен празник, който Църквата отбелязва в средата на периода между Пасха и Петдесетница, в срядата преди Неделя на Самарянката . Възпоменава се онзи момент в живота на..
На 15 май възпоменаваме преподобни Пахомий Велики и преподобни Ахилий, епископ Лариски . Свети Пахомий Велики, заедно с Антоний..
На 16 май отбелязваме паметта на преподобни Теодор Освещени и светите преподобни отци, избити в манастира "Св. Сава". Преподобни Теодор..