Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фотоконкурс вдъхна живот на Пижо и Пенда

7
Снимка: читалище „Пробуда – 1928“- село Кралево

Читалището в търговищкото село Кралево ежегодно пресъздава традиционните български обичаи и организира състезания като "Майстор на лютеницата" и " От раклата на баба". За трета поредна година успя да обедини родолюбци от различните краища на България с конкурс, който вдъхна живот на най-любимите образи, свързани с българската мартеница - Пижо и Пенда.


Легендата разказва, че момъкът и момата са действителни личности, живели по нашите земи. Пижо бил хубав, скромен и изключително трудолюбив момък. Имал добро сърце и помагал на всеки, но тъй като постоянно нещо работел, бузите му винаги били зачервени. В неговото село живеела Пенда – най- красивата мома в цялата околия. Тя имала черна коса и кожа бяла като сняг. Скоро младите се харесали, а любовта им била толкова силна, искрена и чиста, че хората се затрогнали и решили да увековечат образите им. Така се раждат бялата невеста и червеният момък, които са направени от конци и винаги са свързани един с друг.

Читалище „Пробуда – 1928“ в село Кралево
Наскоро управата на читалище "Пробуда – 1928" в село Кралево решава да възроди легендата като погледне под друг ъгъл на традиционните мартеници. Така се ражда идеята за общонационален фотоконкурс под надслов "Най-оригинални и живи Пижо и Пенда". Участниците са по двойки, а предизвикателството е свързано с това да проявят креативност, да си ушият костюми на Пижо и Пенда, да ги облекат и да се заснемат.

Мариела Алиева (вдясно)

"Беше моя идея", казва ни Мариела Алиева, която е секретар на читалището и допълва, че е имала желание "за нещо нетрадиционно, интересно и  креативно", а по-късно заедно с председателя на културния дом в село Кралево - Емине Селимова, решават темата да е свързана с мартеницата.

"Макар че малко по-късно обявихме темата на конкурса, имахме доста участници – около 60 двойки от почти цяла България – Плевен, Бургас, Димитровград, Каспичан, Търговище, Разград и много други. Имахме снимки от детски градини, читалища и училища. Даже получихме и лични снимки, изпратени от родители, а също така и от цял клас ученици, облечени по двойки. 


Мога да кажа, че всички фотографии бяха много хубави, а децата определено са се постарали да влязат в ролите на Пижо и Пенда. Естествено имаше и такива, които се открояваха. Поглеждаш снимката и си казваш: "Леле, колко приличат на Пижо и Пенда!"… Най-малкият участник беше едва на 8 месеца, а най-големите – на 13 години. Те също са наградени в категория "Най-автентичен Пижо и Пенда".


Организаторите разделят фотографиите в 4 категории: най-оригиналните, най- фотогеничните, най-автентичните и най-харесваните. Любимци на публиката стават Дария Лазарова и Георги Лазаров от читалището в село Лозен, общ. Стражица, които имат 1400 харесвания и над 80 коментара под снимката си. Наградени са общо 15 двойки, а тези, които не са успели да се класират тази година, ще имат възможността да го направят догодина. Мариела Алиева е убедена, че живите Пижо и Пенда носят много настроение радост и подтикват към креативност:


"Защо трябва все да изработваме мартенички? Нека видим една такава като жива! Според мен се получи един много добър конкурс и се надявам догодина да участват и българи, живеещи в чужбина, а конкурсът от национален да се превърне в международен."

Снимки: Читалище „Пробуда – 1928“ - село Кралево 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Защо е важно всяка лазарка да участва в обредното кумичене на Цветница

В българската народна традиция Цветница и Лазаровден са свързани празници, от Лазаровден момичетата се подготвят за ритуала кумичене, който се изпълнява сутринта на Цветница. Тук се спазва много стара обредна традиция, свързана   с вярата в..

публикувано на 13.04.25 в 09:15

Музеят в Стрелча представя експозицията "Хубав Великден, йощ по-хубав Гергьовден"

През месеците април и май посетителите на Историческия музей в град Стрелча   имат възможността да се запознаят с традициите около великденския цикъл чрез експозицията  "Хубав Великден, йощ по-хубав Гергьовден". Изложбата дебютира още през..

публикувано на 13.04.25 в 09:05
Снимка: Facebook/ Регионален етнографски музей на открито „Етър”

Лазаровден не може без лазаруване – символ на "разцъфтяването" на девойките

Лазаровден се празнува от православните българи в събота преди Цветница. Основен обред е лазаруването – обичай с любовно-женитбен характер. В него участват девойки над 16-годишн възраст, наречени лазарки. Те обикалят полето и къщите, играят и пеят..

публикувано на 12.04.25 в 05:05