Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инициативата “Хоро да е, в Лондон да е” развълнува публиката в английската столица

Снимка: “Хоро да е, в Лондон да е”

Българският фолклорен клуб "Мераклии" представи за пета поредна година пред лондонска публика инициативата "Хоро да е, в Лондон да е". Театър "Милфийлд" в Северен Лондон отново се оказа тесен за любителите на нашия фолклор и традиции, предаде кореспондентът на БНР Веселин Паунов.

Освен лондонските Фолклорен ансамбъл "България" и Танцов клуб "Пагане", в културната проява участваха и много  гости от чужбина – фолклорната група "Веселие" от Милано, фолклорната формация "Гергьорден" от Барселона, фолклорният танцов клуб "Жерава" от Тюбинген. Включиха се и изпълнители от България в лицето на певците Димана и Боян Боянови, Полина и Галин Ангелови и мъжката фолклорна група "Кабадалии".

"Инициативата се утвърди като прекрасна традиция с една-единствена мисия – да съхранява и да популяризира българското фолклорно богатство зад граница. Идеята е това наше фолклорно наследство да го предадем на младежите, защото те са нашето бъдеще", заяви след концерта Маргарита Бояджиева, ръководител на "Мераклии".

Организаторите на проявата често участват в благотворителни събития. Този път от всеки закупен билет 1 паунд ще отиде за каузата "Ангели в розово" в подкрепа на жените с рак на гърдата.

След концерта много хора заявиха, че са останали развълнувани, възторжени и със сълзи в очите, защото сърцата им са били докоснали от чутото и видяното.

На концерта присъстваха посланик Тихомир Стойчев и неговата съпруга.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Изложба в София представя творби от конкурса "Моята българска бродирана риза"

В Музея на Нов български университет ще бъде открита изложбата "Моята българска бродирана риза" с рисунки на деца и младежи от 5 до 18 години – участници в деветото издание на едноименния международен конкурс. Това ще стане на 7 ноември 2025 г. в..

публикувано на 06.11.25 в 13:53

Деца от България и Северна Македония рисуват заедно в София и в Пловдив

Изобразителното изкуство събра деца и младежи от България и Северна Македония, за да рисуват заедно градски забележителности в София и Пловдив. Събитието е организирано от фондация "Българска Памет" с подкрепата на Министерството на културата. По една..

публикувано на 06.11.25 в 10:41

Сдружение "ГЛАС" събира в Банско деца от Цариброд, Босилеград и Враня

От 8 до 10 ноември в Банско ще се състои еко лагер. Събитието е финал на проекта "Зелено и устойчиво", подкрепен от програмата "Българска помощ за развитие".  Целта на проекта, който започна в края на миналата учебна година с участие на ученици..

публикувано на 06.11.25 в 10:29