Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България остава страната с най-ниската минимална работна заплата в ЕС

Снимка: БГНЕС
България е на трето място сред страните от ЕС по ръст на минималната работна заплата в периода 2015-2025 г. Според Евростат в този период минималното възнаграждение в страната е нараснало от 184 евро през 2015 г. до 551 евро 10 години по-късно. По този показател България е изпреварена единствено от Румъния и Литва, съобщи "Евронюз".

По данни на Евростат към януари 2025 г. брутните месечни минимални заплати в ЕС варират от 551 евро в България до 2638 евро в Люксембург. Когато се включат страните кандидатки за членство в ЕС с налични данни, най-ниската минимална заплата спада до 182 евро в Украйна, следвана от 285 евро в Молдова.

Румъния отбеляза най-висок годишен ръст на минималната заплата сред държавите от ЕС - 14,1%, докато сред държавите кандидатки за членство в ЕС най-голямо увеличение е отчетено в Молдова - 18,4%.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Кристалина Георгиева

Кристалина Георгиева: България да внимава през месеците до влизането в еврозоната

България е на много решително място в пътя си към въвеждането на европейската валута и трябва да бъде много внимателна в следващите месеци, така че критериите да бъдат спазени, заяви пред БТА управляващият директор на Международния валутен фонд..

публикувано на 27.04.25 в 11:44

Бизнесът дава оценка на ефективността на икономическата политика

За втора поредна година Българската стопанска камара ще представи днес своя индекс "Ефективност на икономическата политика". Индексът идентифицира конкретни слабости в икономическата политика на България, чието преодоляване може да повиши..

публикувано на 24.04.25 в 07:25

България покри последния критерий за еврозоната – 3% бюджетен дефицит

София покри и последния критерий за влизане в еврозоната. След като изпълни критерия за инфлацията трябваше да излязат и данните за бюджетния дефицит за 2024 г. според методологията на ЕС. През 2024 г. институционален сектор "Държавно..

публикувано на 23.04.25 в 09:15