Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България остава страната с най-ниската минимална работна заплата в ЕС

Снимка: БГНЕС
България е на трето място сред страните от ЕС по ръст на минималната работна заплата в периода 2015-2025 г. Според Евростат в този период минималното възнаграждение в страната е нараснало от 184 евро през 2015 г. до 551 евро 10 години по-късно. По този показател България е изпреварена единствено от Румъния и Литва, съобщи "Евронюз".

По данни на Евростат към януари 2025 г. брутните месечни минимални заплати в ЕС варират от 551 евро в България до 2638 евро в Люксембург. Когато се включат страните кандидатки за членство в ЕС с налични данни, най-ниската минимална заплата спада до 182 евро в Украйна, следвана от 285 евро в Молдова.

Румъния отбеляза най-висок годишен ръст на минималната заплата сред държавите от ЕС - 14,1%, докато сред държавите кандидатки за членство в ЕС най-голямо увеличение е отчетено в Молдова - 18,4%.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

БНБ призовава държавата да води консервативна финансова политика

Растежът на националната икономика през второто тримесечие на 2025 г. се ускорява с 3,5% на годишна база. Според анализ на Българската народна банка (БНБ) от брой 3 на "Икономически преглед" основните фактори за ускорението са понижението на вноса..

публикувано на 16.10.25 в 13:50

Дискусия на тема "Еврозона" среща представители на различни институции с бизнеса

Министерството на иновациите и растежа е домакин на дискусия на тема "Еврозоната като част от пътя към икономическа трансформация". Пресцентърът на ведомството съобщава, че форумът ще бъде открит днес от 16,00 ч. от вицепремиера и министър на..

публикувано на 15.10.25 в 07:00

Няма желаещи да закупят "Лукойл Нефтохим Бургас"

Няма заявен инвеститорски интерес от нов купувач и преговори за продажбата на "Лукойл Нефтохим Бургас". Това съобщи енергийният министър Жечо Станков пред БНТ. Станков се позова на представителя на държавата в Надзорния съвет на рафинерията, в..

публикувано на 13.10.25 в 10:35