Слушайте!
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Църковен календар - 26 март 2025 г.

Снимка: архив

На 26 март Православната църква чества празника Събор на св. арх. Гавриил, както и един от Софийските светци - мъченик Георги Софийски Стари.

Събор на св. архангел Гавриил е празник в чест на този небесен вестител на Божиите тайни.

В църковните песни на този ден още отзвучава радостта на Благовещението. Архангел Гавриил, благовестник на въплътяването на Сина Божий, е един от седемте велики ангели, които предстоят до престола Божий. Той е открил на Захария за рождението на Предтеча и сам за себе си е казал: "Аз съм Гавриил, който предстоя пред Бога". Неговото име – Гавриил значи "сила Божия".

Светите Отци, като говорят за Благовещение, обясняват, че е пратен ангел с такова име, за да означи кой е и какъв ще бъде Оня, Който ще се роди от Пресвета Дева, а именно – ще бъде Бог всемогъщ, крепък и силен.

Светите отци мислят, че Гавриил принадлежи към първия и най-високия чин небесни сили – серафимския, понеже серафимите стоят най-близко до Бога. Той е сред седемте най-близки до Бога серафими Михаил, Гавриил, Рафаил, Уриил, Салатиил, Ехудиил и Варахиил.

Св. Георги Софийски Стари е един от многобройните мъченици за вярата от първите години на турското робство.

Родил се през 1407 година в София. Бил възпитан в християнската вяра и благочестие от родителите си. Бил хубав, млад, с военен чин и по примера на св. Георги Победоносец изпълнявал достойно войнишката си служба и получил голямо отличие.

Когато навършил 30 години, се озовал в завзетия от турците град Одрин, "който някога беше блажен град, защото имаше християнско население, а сега е нещастен, защото гъмжи от заблуда, както преди когато го владееше нечестивият род на езическите елини", уточнява житиеписецът.

Там, на 26 март 1437 година, мъченикът Георги пострадал заради искрената си вяра в Господ Иисус Христос. Турчин-оръжейник, при когото св. Георги отишъл да му оправи лъка, похулил християнската му вяра. Св. Георги без страх изповядал и защитил вярата си.

Турците го заловили, увещавали, заплашвали и жестоко измъчвали. Осъдили го на смърт - първо го проболи с нож, а после го изгорили на клада.

От житието на друг софийски светец – св. Георги Нови Софийски, се разбира, че в родния му град знаели за мъченическия му подвиг.

Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".

По публикацията работиха: Марта Рос Монтаня, Дарина Григорова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Църковен календар - 11 март 2025 г.

На 11 март Православната църква чества паметта на свети Софроний Йерусалимски и свети Софроний, епископ Врачански . Свети Софроний, патриарх Йерусалимски, е роден в Дамаск . Увличал се от младини по науките и заради философските си познания..

публикувано на 11.03.25 в 06:00

Църковен календар - 10 март 2025 г.

На 10 март Православната църква чества паметта на светите мъченици   Кодрат Никомидийски и Галина , загинали мъченически за Христа, заедно с други християни, пострадали в Никомидия и Коринт през III век. В царуването на император Деций..

публикувано на 10.03.25 в 06:00

Църквата "Св. Четиридесет мъченици" е светиня за българската история

На 9 март Православната църква почита паметта на Светите Четиридесет мъченици Севастийски. Това са 40 доблестни войни, които отказали да се поклонят на старите езически богове и през 320 г. приели мъченическа смърт заради вярата си в Христос...

публикувано на 09.03.25 в 06:30