Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Празник на първото българско училище в Единбург събира приятели на страната ни

На 22 март учители, родители и ученици отбелязват 10 години от началото

Снимка: bgschooledinburgh.com

Наричат Шотландия "Земята на храбрите" и я припознават като "Родината на гайдата". Инструмент, който носи в звука си душата на българския фолклор. По неофициални данни "храбрите" българи, които градят живота си на тази северна територия на Великобритания са между 7 000 - 8000 и достигат до 12000 души със сезонните работници в периода между април и октомври. 

Сънародниците ни са ангажирани основно в брането на зеле, ягоди и гъби в няколкото големи ферми в региона, разказва специално за Радио България Спас Янев, който от близо три десетилетия живее със семейството си в Шотландия. И подобно на историята в приказката за Неволята, той, заедно със своята съпруга Даниела Янева, точно преди десет години започват образователна работа с група деца от български произход, резултат от която днес е Първото българско училище "Надежда Станчова - лейди Мюър" в Единбург.


"Началото беше заради нашия син. Бяхме група родители, които си обсъждахме, колко е важно децата ни да говорят и да учат български език. Защото за съжаление в чужбина се получава един феномен – деца, които са били изцяло в българоговоряща среда, каквото е и нашето семейство и синът ни, който е роден тук и до тригодишна възраст говореше само на български, след като тръгна на шотландско училище постепенно започна да си губи родния език. И когато той стана първи-втори клас усетихме огромната необходимост от българско училище. Няколко родители преди нас се опитаха да създадат такова, но не се получи и тогава със съпругата ми решихме, че ако ние не направим нещо, нашето дете ще остане без майчиният си език. А ние много държим на културата и традициите ни, аз се гордея, че съм българин. И така положихме основите на училището."


През 2017 година е създаден и Български културен и образователен център в Шотландия с директори Спас и Даниела Яневи, към който функционира и до днес самото училище. В началото били шест българчета и един преподавател. Броят на учениците растял с всяка изминала година и днес, в десетата юбилейна за школото година, в него на нашето четмо и писмо се учат повече от 120 деца на възраст от 3 до 19 години от различни райони на Шотландия. Екипът на училището в Единбург вече наброява 15 души, 8 от тях преподаватели, включително и такъв по български народни танци.


С гордост Спас Янев отбелязва ролята на училищния ръководител Марияна Димитрова – Илчева, която е разработила своя собствена програма за обучение по български, резултат от симбиозата на двете образователни системи – българската и шотландската. Работата й дава отлични резултати, признава Янев и обяснява, че разликата се вижда дори в разположението на чиновете в клас, които обикновено са в кръг, а самата стая е изпълнена с различни предмети и образователни играчки, които помагат в обучението. Заниманията са всяка събота от 9.30 до 18.30 часа местно време, в различен интервал за различните класове.

"Мотивация за част от родителите е желанието им да се върнат в България. Имаме вече такива, които се завърнаха. Основната мотивация е да запазят българщината в децата си. "


От тази учебна година в Единбург вече има второ българско училище и това провокирало Спас и Даниела след толкова време да изберат и патрон за своето родолюбиво дело. Именно това е причината Първо българско училище вече да носи името на първата жена дипломат в Европа – българката Надежда Станчова - лейди Мюър.

"Много държахме да намерим известна личност, която да има връзка с Шотландия и наистина през годините не успяхме да открием такъв човек. И в началото на учебната година, в една наша среща с д-р Златко Барс-Димитров, който е заместник ръководител на Посолството ни в Лондон, той ни запознава с личността на Надежда Мюър  и с нейната връзка с Шотландия след като се омъжва за лорд Александър Мюър през 1924 г. Не ни беше нужно много време да решим, че това е човекът, който искаме да бъде и патрон на нашето училище и се надяваме да носим името с гордост, а делата ни да отговарят на тази светла личност, която не е много позната нито във Великобритания, нито в България. Една от нашите цели е да можем да популяризираме информацията за нейната личност и дела."

И докато плановете за бъдещето се чертаят, то Спас и Даниела Яневи са поканили всички българи и приятели на българското училище на 21 и 22 март да бъдат част от празничните събития по повод десетата годишнина на школото. Честванията се организират в партньорство с Консулството на България в Единбург, което отвори официално врати в началото на 2025 година и е изключителна гордост за българската общност в региона. Партньори са също Университетът в Единбург, Изпълнителната агенция за българите в чужбина и Форумът за традиционни танци в Шотландия.


Програмата започва вечерта на 21 март, с традиционни танцови забави, известни като кейли. "Ние правим Международни "кейли +", с включени традиционни шотландски, ирландски и български народни музика и танци" –  уточнява Даниела Янева.

Съботният ден ще предложи Международен семинар за педагози и специалисти, свързани с българските училища в чужбина и обучението на деца билингви (двуезични деца), който ще се проведе в Old College, University of Edinburgh, с вход свободен. Сред участниците ще бъде ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев, който ще изнесе специален доклад по темата, а също и лектори от Университета в Единбург, Университета в Кеймбридж и Мидълсекс, както и преподаватели в българското училище и представители на ИАБЧ.


Празничните чествания в Единбург ще завършат на 22 март с концерт-спектакъл на децата от българското училище, озаглавен "Кога ще дойде пролетта?" с автори Яна Александрова и хореографката по български народни танци Ариана Стоянова.

А Даниела и Спас Яневи пожелават на себе си и своите съмишленици здраве и късмет. Останалото  – Неволята ражда в нас!

Снимки: Първо българско училище „Лейди Надежда Станчова Мюър“, Единбург 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Фолклорна танцова група

Възрастни хора в Грац се лекуват с българска народна музика и танци

Българска народна музика и танци са включени в музикотерапията на обитателите на дом за възрастни хора в Грац, информира сайтът за здраве и култура на българите в Австрия Sanus et Salvus. Танцьорите от фолклорната танцова група "На хорото" в..

публикувано на 09.03.25 в 11:06

"Урок по България" в Сарагоса

Празници като Трети март и Баба Марта, годишнини на знакови за България личности, са повод учениците в българските неделни училища зад граница да се изявят и да покажат какво са научили за страната ни.  В тези своеобразни уроци по България се..

публикувано на 09.03.25 в 09:44
Отец Любомир Леонтинов

Отец Любомир Леонтинов от Берлин: Близостта не е въпрос на разстояние, а на сърце

Отец Любомир Леонтинов е един от тримата свещеници при катедралния храм "Свети Цар Борис Покръстител" в Берлин . Преди повече от 30 години, той е първият свещеник, ръкоположен за Западно- и Средноевропейска епархия през далечната 1994 г. Завършва..

публикувано на 09.03.25 в 08:25