Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязахме 112-ата годишнина от Одринската епопея

Снимка: president.bg

В редица градове на страната беше отбелязан Денят на Тракия и 112-ата годишнина от Одринската епопея. По традиция в столичния храм "Свети Николай Софийски Нови" беше отслужена панихида в памет на загиналите, а пред Паметника на Одринската епопея се проведе възпоменателна церемония, в която участва и вицепрезидентът Илияна Йотова.



С почит към подвига и саможертвата на предците ни, бойната слава на българската армия и съдбата на тракийските бежанци Денят на Тракия беше отбелязан и в Свиленград. Тържествената церемония се състоя пред паметника на героите от щурма на Одрин в Градския парк.

В Ямбол също се преклониха пред Паметника на тракийските бежанци. Ямболският край е населен от бежанци, предимно от Източна, а след Първата световна война и от Западна Тракия. В 55 от общо 56 села на бившия Ямболски окръг са разселени тракийски и македонски бежанци. Има цели села в района, създадени от бежанци, като Атолово в община Стралджа, например, припомни председателят на Тракийското дружество в Ямбол Михаил Вълов, цитиран от БТА.

На 26 март 1913 г. (нов стил) Втора българска армия, подпомагана от две сръбски дивизии, превзема турската крепост Одрин. Тя е една от най-устойчивите крепости в Европа. Реките Марица, Тунджа и Арда са допълнителни препятствия към инженерните съоръжения, строени по германски фортификационен проект. Операцията се провежда под командването на генерал-лейтенант Никола Иванов.

Превземането на Одрин е решителният удар срещу Османската империя, който води до края на Балканската война. Обсадата и щурмът са с цената на общо 18 282 убити, ранени, безследно изчезнали. На 12 април е подписано примирие, а на 30 май 1913 г. Лондонският мирен договор, напомня БТА.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Лазаровден е!

Православната църква отбелязва Лазарова събота или Лазаровден. Празнува се възкресяването на починалия от четири дена Лазар от Спасителя, шест дни преди юдейския празник Пасха. Мнозина станали свидетели на това събитие и повярвали в Христос...

публикувано на 12.04.25 в 08:16

Църковен календар - 12 април 2025 г.

На 12 април 2025 г. Православната църква отбелязва Лазарова събота или Лазаровден. В тази събота Църквата припомня едно Евангелско чудо – възкресяването на починалия от четири дена Лазар от Спасителя, шест дни преди юдейския празник Пасха...

публикувано на 12.04.25 в 06:00

Църковен календар - 11 април 2025 г.

На 11 март отбелязваме паметта на свети свещеномъченик Антипа, епископ Пергамски. Свещеномъченик Антипа бил ученик на свети апостол Йоан Богослов и епископ на Пергамската църква по време на управлението на император Нерон (54 – 68 г.)...

публикувано на 11.04.25 в 06:00