Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязахме 112-ата годишнина от Одринската епопея

Снимка: president.bg

В редица градове на страната беше отбелязан Денят на Тракия и 112-ата годишнина от Одринската епопея. По традиция в столичния храм "Свети Николай Софийски Нови" беше отслужена панихида в памет на загиналите, а пред Паметника на Одринската епопея се проведе възпоменателна церемония, в която участва и вицепрезидентът Илияна Йотова.



С почит към подвига и саможертвата на предците ни, бойната слава на българската армия и съдбата на тракийските бежанци Денят на Тракия беше отбелязан и в Свиленград. Тържествената церемония се състоя пред паметника на героите от щурма на Одрин в Градския парк.

В Ямбол също се преклониха пред Паметника на тракийските бежанци. Ямболският край е населен от бежанци, предимно от Източна, а след Първата световна война и от Западна Тракия. В 55 от общо 56 села на бившия Ямболски окръг са разселени тракийски и македонски бежанци. Има цели села в района, създадени от бежанци, като Атолово в община Стралджа, например, припомни председателят на Тракийското дружество в Ямбол Михаил Вълов, цитиран от БТА.

На 26 март 1913 г. (нов стил) Втора българска армия, подпомагана от две сръбски дивизии, превзема турската крепост Одрин. Тя е една от най-устойчивите крепости в Европа. Реките Марица, Тунджа и Арда са допълнителни препятствия към инженерните съоръжения, строени по германски фортификационен проект. Операцията се провежда под командването на генерал-лейтенант Никола Иванов.

Превземането на Одрин е решителният удар срещу Османската империя, който води до края на Балканската война. Обсадата и щурмът са с цената на общо 18 282 убити, ранени, безследно изчезнали. На 12 април е подписано примирие, а на 30 май 1913 г. Лондонският мирен договор, напомня БТА.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Църковен календар - 10 март 2025 г.

На 10 март Православната църква чества паметта на светите мъченици   Кодрат Никомидийски и Галина , загинали мъченически за Христа, заедно с други християни, пострадали в Никомидия и Коринт през III век. В царуването на император Деций..

публикувано на 10.03.25 в 06:00

Църквата "Св. Четиридесет мъченици" е светиня за българската история

На 9 март Православната църква почита паметта на Светите Четиридесет мъченици Севастийски. Това са 40 доблестни войни, които отказали да се поклонят на старите езически богове и през 320 г. приели мъченическа смърт заради вярата си в Христос...

публикувано на 09.03.25 в 06:30

Църковен календар - 9 март 2025 г.

Днешната неделя, 9 март тази година, е първата от Великия пост. Светата ни Църква я нарича "Православна". В нея се възпоменава победата, която апостолската света вяра удържала през първите три век над външни врагове – езичниците гонители..

публикувано на 09.03.25 в 06:00