Водена от идеята за съхранението на българския дух, културата и езика и сред най-новото поколение български деца, живеещи зад граница и като български учител с повече от 35 години трудов стаж, работила в няколко европейски държави, Илияна Бояджиева Смит създава през 2017 г. българско училище в град Челмсфорд, графство Есекс, Великобритания. Нарича го на името на нашия възрожденец и деятел за народна просвета Найден Геров. Днес то е с клонове в Лондон и в Кентърбъри, от 2018 г. работи по програмата на Министерството на образованието и науката "Роден език и култура зад граница".
Българското училище "Найден Геров" е съорганизатор на откриващата се на 4 април в Лондон конференция "Изкуствен интелект в образованието: Пътят към иновативно преподаване и учене", която ще събере повече от 60 представители на български училища зад граница, университетски преподаватели и специалисти в сферата на образованието. "Радио България" на БНР е медиен партньор на инициативата.
"Създаването на едно училище е трудна процедура" – казва ни директорът на БНУ "Найден Геров" Илияна Бояджиева Смит:
"Аз създадох нашето училище в град Челмсфорд, графство Есекс. Независимо че там имаше сравнително малко българи, реших, че децата им трябва да имат възможност за българско образование, за да се запази езикът и културата ни и извън Лондон. И така, лека-полека, след разговори с наши сънародници и с помощта на Фейсбук сформирахме група, започнаха да идват деца и от провинцията, и от Лондон. Малко по-късно открихме и клонове в Лондон – почти в центъра на града, близо до Гринуич, както и в Кентърбъри, Югоизточна Англия. През настоящата учебна година имаме 120 деца, в т.ч. предучилищна група, класове от първи до седми клас и от десети до дванайсети клас. Първи клас ни е разделен на две групи – в първата се обучават деца, чийто български език е първи или майчин език, а във втората – деца, чийто български език е втори."
На въпроса ни, дали децата срещат трудности с усвояването на българския език, г-жа Смит отговаря, че в голяма степен това зависи от семейството. По-трудно е на децата от смесени бракове и на тези, които говорят на повече от два езика. Но всички, които посещават българското училище, са амбицирани да научат българския. Голяма е и ролята на родителите. Затова към училище "Найден Геров" функционира и родителска общност с председател Ирина Здравкова. Тя живее във Великобритания от 25 години, като в последните 15 ръководи финансите на голяма световна корпорация. Но намира време и за българското училище.
На български език се обучават и децата на самата Ирина. Съвсем случайно тя открива училище "Найден Геров".
"Един следобед моя приятелка ми спомена, че това училище съществува и е в кв. Гринуич на Лондон, където живея и аз. Останах приятно изненадана и естествено се зарадвах, защото това беше добра възможност моите деца научат български език и да се запознаят с нашата култура. Наоколо нямаме други роднини, нито пък много български приятели, с които да общуваме. Ето защо се зарадвах, че открих това училище, което е в близост и до нашия дом. Трябва да призная, че децата имат страхотен напредък в българския език, благодарение на училището. А и аз, и моят съпруг общуваме на български в семейството, за да запазим традицията и езика."
Един от младежите, на които предстои да се разделят с българското училище през тази година, е Ангел Тодоров. Той е на 17 години. Премества се от София във Великобритания през 2021 г. Вече е завършил основното английско училище, а в момента учи "Информационни технологии" в колеж в Лондон. Продължава да посещава и неделното ни училище.
Ангел е очарован от преподавателите си в българското неделно училище и чрез нас пожела да им благодари за това, че отделят от своето време и ресурси, за да могат да помогнат на следващите поколения.
А те не само че дават сърце и душа за онова, което правят, но и самите учители постоянно усъвършенстват своите педагогически умения и знания. Добра възможност за това са организираните съвместно с МОН, с Асоциацията на българските училища зад граница и с други образователни институции от България семинари и форуми, на които се събират преподаватели от българските училища от цял свят. Така ще бъде и на 4 и 5 април в Лондон, когато учителите ще дискутират за това как изкуственият интелект може да им бъде от помощ във всекидневната работа.
"За първи път се организира такава конференция в Лондон – информира ни Илияна Бояджиева Смит. – Ще я проведем в "Мейсини Хаус" – сградата, в която ние провеждаме учебните си занятия. Темата за изкуствения интелект в образованието е много интересна, още повече, че в английските училища вече адаптираха учебното съдържание чрез него. Затова и със съорганизаторите на конференцията решихме да сме полезни и на колегите от други български училища. Очакваме 60 участници от Австрия, България, Германия, Канада, Обединеното кралство, Румъния, САЩ, Украйна, Хърватия."
Още снимки ще намерите в галерия към публикацията.
Фото: БНУ "Найден Геров" - Великобритания
Болградската гимназия "Георги Стойков Раковски" в Украйна ще отбележи на 14 април рождения ден на своя патрон, съобщи директорът на учебното заведение Снежана Скорич. По думите й, всяка година честването на бележития възрожденец преминава в дух на..
Осемнайсетото издание на Биеналето на българския хумор ще бъде открито днес в Хамург. Организатор на събитието е Културното дружество "Клуб на българските жени и семейства в Хамбург". " Българино е оцелел, защото се е смел ", " Защо да се..
На 13 април, Православната църква тази година отбелязва един от най-големите християнски празници, който е посветен на тържественото влизане на Спасителя в Йерусалим. Наречен е още Цветница, заради цветята, с които хората посрещат Божия син, както и..
24 май ще бъде обявен за Ден на българското културно наследство от кмета на Лас Вегас Шели Бъркли, научаваме от информация на Генералното консулство на..
България дава възможности за развитие и бъдеще, които не бива да бъдат подценявани. Реални идеи за това ще даде събитието "Кариера и живот -..