В третия епизод на "Мост на вярата" ви разказваме за българската православна църковна община в Лондон, Великобритания, където Православието е с дълбоки корени.
Александра Карамихалева проследява историята на църковната ни община "Свети Иван Рилски" в Лондон и как тя се е формирала в началото на 80-те години на ХХ век, благодарение на усилията на сънародника ни Методий Кусев, ерудит и голям родолюбец. Методий Кусев е и човекът, помогнал за създаването на българско читалище и училище.
Александра Карамихалева и Дарина Григорова ни срещнат с отец Добромир Димитров, предстоятел на храма "Св. Йоан Рислски" и с църковния настоятел - цигуларката Деборина Гамалова, която развива и значима благотворителна дейност.
Интересни са и разказите на посланик Марин Райков, Мирослав Богданцалиев и д-р Валентина Николова и на някои от дарителите, спомогнали за осъществяването на мечтата българите във Великобритания да имат своя черква.
Срещаме ви и с енориашите в Лондон, които не крият радостта и благодарността си, че вече всяка неделя могат да се черкуват в новия благолепен храм.
Снимки: БНР
За основаването на нова българска църковна община в даден град в чужбина минават години, докато се установи енорията в свой храм с редовни богослужения и свещеник, който да служи там. Началото е мисионерство, но постепенно свещениците успяват да..
Изпълнителната агенция за българите в чужбина удължи до 31 март 2025г. срока за подаване на номинации за престижната награда "Българка на годината – Света Злата Мъгленска 2024"! Номинациите са начин българите зад граница да засвидетелстват..
Започна записването за участие в първия Фестивал на българските фолклорни състави от чужбина – Велико Търново 2025. Това съобщават от Асоциацията на българските фолклорни състави в чужбина (АБФСЧ) в своята страница във Фейсбук. Фестивалът ще..
Пенка Петросович е музикален педагог. Професионалната й кариера започва от Музикалното училище в родния й град Бургас. Постига и успехи като хоров..