На 5 април православните християни отбелязват Акатистна събота – петата събота от Великия пост. Този ден е посветен на почитането на Пресвета Богородица и Църквата е отредила да се отслужва Малко повечерие с канон към Пресвета Богородица и целият Богородичен акатист.
В този ден почитаме и Богородичната чудотворна икона, наречена "Златна ябълка". Тя се пази в храма в кв. Горни Воден на Асеновград и датира от XVII в. Почитана е от много вярващи и най-вече от бездетните съпрузи, а за празника ѝ се стичат много вярващи от цялата страна.
За празника "Златна ябълка", свързан с голямо чудо, свидетелства монахът Ананий Клинис, игумен на манастира "Св.св Кирик и Юлита". Той описва как в петата събота на Великия пост православните отдавали "акатистна похвала" на Пресвета Богородица пред чудотворната ѝ икона в стария храм на с. Воден, която помагала на бездетни да се сдобият с рожба. В деня на празника една млада жена закъсняла за службата поради дългия път. Тя не успяла да получи благословен хляб и започнала да ридае и да окайва своята неплодност.
Свещенослужителят чул риданията на жената и много се натъжил като разбрал причината за нейната болка. Като не намерил дори троха от благословения хляб, видял една ябълка, оставена в дар пред светата чудотворна икона. Взел я и я дал на жената като благословение, а тя като приела ябълката с гореща вяра, се успокоила. Не след дълго тя заченала и като се родила рожбата ѝ, за благодарност към Божията майка украсила богато светата икона. Без да пести средства, тя дала да изковат една златна ябълка и я дарила за спомен на Великата благодат.
И до днес чрез тази свята и чудотворна икона Пресветата Божия Майка молитвено се застъпва за всички, които с вяра се обръщат към нея и дарява безбройни, благодатни изцеления на телесни и душевни недъзи.
На 5 април отбелязваме паметта и на светите мъченици Теодул и Агатопод.
Старецът Агатопод бил дякон, а юношата Теодул - четец. И двамата водели чист и добродетелен живот през времето на римските императори Диоклетиан (284–305 г.) и Максимиан (286–305 г.), които били непримирими врагове на Христовата Църква и жестоко преследвали християните.
Бог, по Своята милост, надарил младия Теодул с чудотворна сила и той изцерил много болни от различни болести и обърнал мнозина езичници към Христа.
Когато двамата отказали да принесат жертва на идолите, били хвърлени в тъмница, където обърнали много езичници към християнската вяра. Теодул и Агатопод останали непреклонни и били хвърлени в морето, където загинали.
Когато вълните изхвърлили телата им на брега, приятелите им ги погребали с подобаваща чест.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
На 1 април Православната църква чества паметта на преподобна Мария Египетска и на свети великомъченик Авраамий Български. Света Мария Египетската живяла в Александрия в средата на V и началото на VI век. Била само на 20 години, когато..
На 31 март Православната църква чества паметта на свещеномъченик Ипатий, епископ Гангърски. Св. Ипатий бил епископ на град Гангра в Мала Азия. През 325 г. участва в Първия вселенски събор в Никея, на който е анатемосана ереста на Арий...
Днес, 30 март, е четвърта Неделя на Великия пост . Църквата е посветила този ден на преподобни Йоан Лествичник , наричан така по името на прочутата му творба "Лествица". Според преданието свети Йоан е роден около 570 г. в семейството..
От днес, 14 април, започва Страстната седмица, последната от земния път на Спасителя. Наречена е така заради страстите Христови – нечовешките..
Днес, 15 април, е Велики вторник. Евангелското четиво припомня притчата на Господ Иисус Христос за десетте девици, които очаквали Божествения..