Международна конференция на тема "Изкуствен интелект в образованието: Пътят към иновативно преподаване и учене" събира в Лондон над 50 преподаватели от българските училища по света. Организатор на събитието, което се провежда на 4 и 5 април т.г. по националната програма на МОН "Роден език и култура зад граница", е Българското неделно училище "Найден Геров" във Великобритания.
Първата тема от конференцията е посветена на разказа за две англичанки, благодетелки на българите – "Писателката Мерсия Макдермот и лейди Емили Странгфорд", и представянето на книгата "Десет велики българолюбци" от Милена Димитрова.
Директорът на Кирило-Методиевския научен център към БАН проф. Веселка Желязкова ще разкаже какво представлява тяхната електронна образователна платформа, както и за активните връзки с българските образователни средища по света.
"Специално внимание заслужава курсът "Кирило-Методиевото дело – 10 кратки епизода", който е насочен към българските съботно-неделни училища в чужбина – казва ученият пред Радио България, медиен партньор на конференцията. – Уроците проследяват ключови моменти от живота на Светите братя и техните ученици, разказват за създаването на глаголицата и кирилицата, запознават с емблематични произведения от епохата на Златния век, очертават ролята на България сред славянските народи и утвърждават нейното неотменимо културно присъствие на европейския континент. Разбира се, тези видео уроци са съобразени с езиковите възможности на учениците, изучаващи български език и българска история в чуждоезикова среда. Изключително интересен е и курсът "Старобългаристика за малки и големи", който съдържа игри и материали за началния образователен етап."
Условията за прием в български университети на младежи от училищата ни зад граница също са предмет на дискусия в програмата на форума. Основното време обаче е посветено на темата за изкуствения интелект в съвременния образователен процес и пътя към иновативно преподаване и учене. Според преподавателя в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" Борис Михайлов AI може да бъде много полезен на българските деца в чужбина, които през повечето време се изразяват на друг език.
"Българските училища в чужбина са от пионерите, които започнаха подобно обучение с изкуствен интелект– разказа той пред Радио България. – Първите обучения бяха през 2021 г., т.е. това е пета поредна година, в която ще говорим за новостите в технологиите. Голяма част от колегите в българските училища зад граница – адмирации за това интуитивно усещане за новите технологии, вече са запознати достатъчно добре с изкуствения интелект. Така че това представяне ще бъде по-скоро няколкодневно обучение в Лондон, което ще даде възможност не само да опресним знанията си, но и да видим новите тенденции, появили се през последните няколко месеца, както и вече готовите решения. И тъй като имаме доста добър фундамент, на който да стъпим с една част от колегите – да погледнем малко по-напред в бъдещето и да изпреварим времето, надявам се, минимум с година-две."
В свободното от обучение време участниците в конференцията ще могат да присъстват на концерт на български деца, които живеят в Лондон.
Конференцията се осъществява под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова и с медийната подкрепа на Българското национално Радио – Радио България. Съорганизатор е Посолството на България в Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия, а партньори на събитието са Българското училище "Звънче" в Лондон, Пловдивският университет "Паисий Хилендарски" и Асоциацията на българските училища в чужбина.
Вижте също:
Снимки: freepik.com, kmnc.bg, Красимир Мартинов, digitalbag.bg, Българско училище „Звънче“ Лондон, Великобритания
България дава възможности за развитие и бъдеще, които не бива да бъдат подценявани. Реални идеи за това ще даде събитието "Кариера и живот - Защо в България?", което платформата Bulgaria Wants You организира за втори път в Мюнхен на 27 април..
24 май ще бъде обявен за Ден на българското културно наследство от кмета на Лас Вегас Шели Бъркли, научаваме от информация на Генералното консулство на България в Лос Анджелис. Официалната среща между новия кмет на най-големия град в щата..
"Краят на реката" не е случаен филм – той търси универсалното в човешките преживявания отвъд границите, като същевременно е израз на културния диалог между България и Украйна. Създаден от сътрудничеството между български и украински филмови творци,..
24 май ще бъде обявен за Ден на българското културно наследство от кмета на Лас Вегас Шели Бъркли, научаваме от информация на Генералното консулство на..
България дава възможности за развитие и бъдеще, които не бива да бъдат подценявани. Реални идеи за това ще даде събитието "Кариера и живот -..
"Краят на реката" не е случаен филм – той търси универсалното в човешките преживявания отвъд границите, като същевременно е израз на културния диалог..