Диригентът с български корени, италианско възпитание и германски паспорт Боян Виденов – талантлив и чаровен музикант и мениджър със завидна европейска кариера, беше в София в средата на март за два спектакъла на "Мадам Бътерфлай" с участието на световната знаменитост Кристине Ополайс. За мен представлението от 16 март остава неповторимо заради невероятната Бътерфлай на Ополайс. Синеоката и русокоса латвийка вече две десетилетия е част от оперния елит на планетата със своя фин сопран с впечатляващо изискан тембър - рядко срещан, особено в нашия, южноевропейски регион. Нейната Бътерфлай е точно копие на описанието на Пинкертон от началото на операта: "деликатна и крехка като стъклена фигурка, подобна на рисунка върху екран, която внезапно се освобождава от фона на лъскавия лак и пърха като пеперуда с тиха благодат". Спокойна, нежна и покорна, мечтателна и наивна е Бътерфлай на Ополайс. Истинска гейша, с пестеливи жестове, винаги леко приведена пред мъжете. Не парадира с емоции на сцената, те са в гласа ѝ. Прозрачни тонове, изящни фрази, сипещи се като стъклени перли.
Спектакълът остава в съзнанието ми и с великолепния млад тенор Липарит Аветисян в ролята на Пинкертон, благородния и гласовит Шарплес на Кирил Манолов, чудесната Сузуки на Весела Янева (отличен вокал и ярко актьорско постижение), перфидния Горо на Ангел Антонов (един от най-убедителните артисти, които съм гледала в този образ) и, разбира се, с прецизния и всеотдаен оркестър на Софийската опера, ръководен от Боян Виденов. Вдъхновено изпълнение, възхитителна, рафинирана, интелектуална "игра на стъклени перли".
Ден преди първия спектакъл разговарях с Боян Виденов – син на двама изключителни български музиканти. Майка му е именитата ни цигуларка Дора Бръчкова, а баща му – великолепният баритон Любомир Виденов, когото всички помнят, а в Софийската опера още се говори за него с огромна любов!
След цигулката и пианото идва дирижирането. Най-важният ментор в живота на Виденов е именитият оперен специалист Джанлуиджи Джелмети, когото българинът определя като "музикант от голям формат". Пет години Боян учи с Джелмети в Академия "Киджана" в Сиена, пътува с него, асистира му. Завършва и Висшето училище за музика в Манхайм, специализира в Берлин. Сред прочутите му преподаватели е легендарният Йорма Панула. Срещите с Генадий Рождественски, Марчело Виоти и Гюнтер Хeрбиг също са част от израстването му като диригент. В разговора обсъждаме и въпроса дали мястото, където трябва да се учи дирижиране, е Германия, както се е считало в миналото. Но по-важно за мен е мнението му за Софийската опера.
"Ние със Соня много сме работили, няколко галаконцерта заедно, доста близки приятели сме. Помня, миналата година Пламен Карталов ми беше казал, че има тази мечта – ако може Соня един ден да дойде. И аз му казах: "Ще я питам". Обадих се на Соня и ѝ казах: "Сонче, в София имаш ли желание да направим нещо заедно?". Тя каза: "Бобо, с теб – разбира се!". Това беше според мен голямо събитие за София. Важно беше, че тя наистина дойде за постановка, а не за галаконцерт и за нея също беше много, много емоционално събитие".
Същото важи за Кристине Ополайс. Диригентът говори за нейния "фин, рафиниран глас, който може би контрастира с гласовете, които ние познаваме в България, много по-камерен глас, по-изтънчен…". Специално отбелязва красивите багри и нюанси на Ополайс в динамика "пиано" и се радва, че е успял да я доведе в България точно с ролята на Бътерфлай, която е едва 15-годишно момиче и е интересно точно тези цветове да се намерят, да се чуят. Шанс е, че и талантливият арменски тенор Липарит Аветисян, който е пял със Соня Йончева миналата година, също е успял да дойде за Пинкертон и да се получи фантастичен състав. Шеговито заявявам, че ще разчитаме на него за големи звезди, които да идват в Софийската опера, а той отговаря, че нашият театър има великолепни солисти и за него е чест да гостува тук. "Не познавам много театри в света, които в самия собствен състав да имат такива хубави гласове" – казва Боян. "Сега например с Кирил Манолов, който пее Шарплес, е такова щастие! И също нашата Сузуки е фантастична. Трябва да Ви кажа, че наистина всеки път, когато идвам да дирижирам опера тук, в София, така ми се отваря душата, защото традицията на лириката (театралната, оперна музика) е наистина висока тук".
Днес солисти на Манхаймската филхармония са най-големите звезди: Марта Аргерич, Миша Майски, Аркадий Володос, Сергей Бабаян, Максим Венгеров, Даниил Трифонов… Как успява да ги привлече?
"Първият беше Миша Майски, който дойде, тъй като аз познавах неговите деца – Лили и Саша Майски. Те дойдоха като трио и свириха Бетовен – Тройния концерт. Много хубаво се сработихме, с Миша станахме веднага приятели". Историята продължава като приказка: Миша разказва на Марта Аргерич. После идва Сергей Бабаян, с когото Боян тутакси също става приятел. Следват Пинкас Цукерман, Мария Жоао Пиреш, Готие Капюсон и така: "Разчува се просто" – казва Боян.
Основната идея на оркестъра е младите музиканти да придобият опит, затова изпълняват стандартния репертоар: от ранна класика до средата на романтизма. Творбите от късния романтизъм изискват твърде голям състав и са скъпи, защото оркестърът получава само 20 процента от парите от държавен фонд, а всичко друго от продадени билети или от спонсори. Така стигаме до въпроса за финансирането – не е ли било напълно неясно откъде един 23-годишен човек ще вземе пари, когато създава оркестър?
"Ами, да, беше неясно. Аз си спомням като създадох оркестъра, първите години само съм спал и съм работил – друго не съм правил по цял ден. И за мен беше абсолютно ново, от търсене на спонсори нямах представа… Помня един момент, в който вече… направихме прослушвания с чувството: „Ще стане!“, без да имам още пари. Музикантите дойдоха, избрахме състава и вече бях планирал сезон с осем концерта. А залата в Манхайм никак не е евтина… Помня как отидох при майка ми и баща ми и им казах: "Добре, ако цялата тази работа се провали, можете ли да ми помогнете с поне със заплащането на залата за първия концерт?". И тогава майка ми каза: "Ако трябва, ще вземем заем!". И такава помощ от родителите, такава подкрепа – според мен това е, което ми даде силата и вярата да продължа".
От този момент възможностите се отключват, започват преговори с фирми и Боян получава средства. Първата събрана сума е около 80-90 хиляди евро. Ентусиазмът е огромен, музикантите, които не са от Манхайм, са настанени при колеги, всичко е много "приятелско, студентско" – спомня си диригентът. Днес филхармонията има офис с петима служители, а бюджетът е около милион евро за година. Освен в Манхайм Боян Виденов дирижира оркестри в цяла Германия, в Белгия, Италия, Швейцария. Най-реномираните състави, пред които е заставал, са Антверпенският симфоничен оркестър и Оркестърът на WDR (Радио Кьолн).
В какво вярва този талантлив, амбициозен, удивително енергичен и харизматичен музикант?
"Вярвам в любовта… между хората. Това е нещото, в което най-много вярвам – че с любов се постигат най-хубавите неща. Любов в отношението един към друг, любов за това, което се прави заедно и любов за това, което не можем да си обясним. Което се получава като контакт, енергия между нас, които правим нещо – и също между хората, които слушат. И винаги за мен това е била главната максима – чрез любовта и страстта за това, което правя, да се надявам да мога няколко други хора да увлека с мен".
А за какво мечтае?
"Аз мисля, че ние винаги живеем в бъдещето – казва Боян. – Поне аз съм забелязал как моята мисъл е все в бъдещето, все в бъдещето. И все повече се опитвам някак си да спра този мисловен процес и да кажа: "Погледни днес какво имаш. Бъди благодарен за това, което имаш!". Въпросът – към какво се стремите, какво искате, този въпрос е такъв, който може често да носи даже недоволство. Защото човек през цялото време сравнява – сега, с това, което би искал. А ако успее да го отдели, да погледне само на сега, аз мога да кажа, че … живея живота, който искам да живея. И съм много щастлив в това. Защото правя музика с може би най-големите музиканти, които човек може да си представи – моите идоли от детството. Фактът, че Марта Аргерич свири на 84 години така, както е свирила на 25, е за мен голямо щастие, защото имам възможността с този човек да правя музика! Свиря с млади музиканти и такива фантастични оркестри като тук, в София, които имат желание да правят музика и са готови да поемат идеите ми. И имам възможност да правя такива интересни проекти като Enote, където имам някакъв вид entrepreneurial spirit (предприемачески дух), който просто е в мен и там имам възможност да изживея това. И имам едно фантастично семейство и хора, които ме обичат. Затова аз мисля, че това е, към което се стремя и де факто това е днес."
Снимки: boianvidenoff.com, Facebook /Боян Видено, operasofia.bg, sofiaphilharmonic.com (V. Balevska), Sofia National Opera and BalletПреживяваше в междинен свят, издигнат над дребнавостите на материята, ала с допусната до Божия промисъл душа. С прилепени до земята нозе отваряше сърцето си за птиците и слушаше с наслада гъшия хор. А в белотата на картона привиждаше лицата на велики..
След като посвещава 23 години от живота си на Кралския военноморски флот, британецът Дарен Картър решава да се уволни през 2013 г. Признава, че в продължение на години се е носил без посока през "бурните води на живота" - от работа..
Казва, че отдавна не се чувства чужденец в България. Тук е неговият дом, научил е българския и подобно на повечето ни сънародници се вълнува от политическата ситуация в страната. Но най-голямата му страст, това, което изпълва дните му със светлина..