Вече век лесовъдите в България организират Седмица на гората. Тържествен концерт "Век от вечността" на 7 април ще даде официално начало на инициативите, посветени на белите дробове на Земята.
Навършват се 100 години от началото на инициативата на българските лесовъди, макар че действията по възстановяването, стопанисването и опазването на горите ни започва веднага след Освобождението през 1878 г. Новосъздадената българска държава първоначално създава охранителни звена от пеши и конни горски стражари от местните администрации. Но година по-късно, на 5 юли 1879 г., е основан самостоятелен сектор "Надзор на лесовете" към Отделението за държавните имоти и рудите към Министерство на финансите и така се поставя началото на държавната горска служба в България, напомнят от Изпълнителната агенция по горите.
На 12 април 1925 г. Министерството на народното просвещение и Министерството на земеделието и държавните имоти официално регламентират Празник на залесяването, който по-късно преминава в "Седмица на гората". В този ден в храм-паметника "Св. Александър Невски" е отслужен молебен за граждани, учители, ученици, които след това залесяват в парковете и покрайнините на гр. София 420 000 горски фиданки и 20 кг семена. Празникът на залесяването е утвърден със Закона за горите, приет през същата година, в чийто чл. 131 се казва: "…всяка година най-малко по два дни да се употребяват за работа по залесяването и в горските култури. Освен това всяка година през пролетта Министерството на земеделието и държавните имоти в съгласие с това на Народното просвещение урежда Празник на залесяването, в който са длъжни да вземат участие учениците от всички училища заедно с учителите, а така също и войската и трудоваците".
През 2025 година отбелязваме редица исторически събития, свързани с богатата лесовъдска история на страната ни. В началото на годината чествахме 100 години от полагането на основите на висшето лесовъдно образование у нас – на 28 януари 1925 г. Академичният съвет на Софийския университет взима решение за откриване на Лесовъден отдел към Агрономическия факултет. Във връзка с юбилейните 100 години от първото честване на Седмица на гората, Изпълнителната агенция по горите създаде сайт "100 години Седмица на гората". В него се публикуват материали по повод годишнини и събития, обособени в няколко рубрики. Инициативата цели отдаване на почит на лесовъдската история и в същото време има информативен характер.
В дните от 7 до 13 април различни инициативи в цялата страна ще насочват вниманието към работата на лесовъдите и възможността на всеки от нас да допринесе за опазването на горите.
Bижте още:
Снимки: sedmicanagorata.eu
В "България днес" на 7 Април слушайте: 0.35 – Днес официално бе поставено началото на Седмицата на гората у нас, която продължава до 13 април 4.55 – Актуална информация от България и света 9.32 – Прогноза за времето у нас и по света..
През нощта над по-голямата част от страната ще бъде предимно ясно. В много райони вятърът ще стихне. Само в Дунавската равнина ще духа слаб и временно умерен западен вятър. Минималните температури ще бъдат минус 5° и 0°, по високите полета и..
Започва сериозно преструктуриране на БДЖ-Товарни превози, което включва намаляване на разходите и анализ на тарифите за превоз на товари. Това обяви вицепремиерът и министър на транспорта Гроздан Караджов на среща със синдикатите от бранша...
Уникална творителница "Семенце Доброта" ще отвори врати на Цветница, а мястото ѝ е още по-специално – Градина "Вдъхновение" в Божурище. "Обичам да..
Министерството на външните работи съветва българските граждани стриктно да спазват въведените забрани за движение в няколко американски щати заради..
Учениците от Националната гимназия за приложни изкуства в Трявна излизат в едноседмична ваканция след пожара, в който изгоря покрива на сградата. С..