Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За българското училище "Родна стряха" в Кипър - или как трудностите раждат надежда

Школото навършва 10 години и организира голям образователен форум

12
Снимка: БНУ "Родна стряха" - Кипър

Всяко българско училище в чужбина има своята история, а тази на училище "Родна стряха" в Кипър започва през 2015 година. В основите му е вградена мечтата на един български учител – когато един ден българските деца решат да се завърнат в родината си, да не си личи, че са расли извън пределите ѝ, т.е. да говорят като българчетата в България, без акцент, да познават достатъчно добре културата, историята и традициите на народа ни. Името на този учител е Калинка Панчева.

Родът ѝ по бащина линия е от с. Търнава, Врачанско. По време на една от големите кризи, съпътствали българския преход към демокрация и пазарна икономика, родителите ѝ остават без работа и заминали в чужбина. Калинка се преместила при баба си и леля си в град Бяла Слатина. "От поколението съм, което израсна с баба, дядо и леля, вместо с мама и татко. Затова се радвам на всички малчугани, които днес са с родителите си" – споделя ни Калинка Панчева, директор на Българското неделно училище "Родна стряха" в Кипър. 


"Надеждата и нуждата раждат нашите училища в чужбина – нуждата от това да бъдем близо до родината, надеждата – че нашите деца някой ден ще се завърнат – продължава Калинка Панчева. – При мен огромната мотивация дойде с раждането на малката ми дъщеря Панайота, преди 10 години, на 8 април. И тогава осъзнах, че се намирам в доста важен момент от живота, в който трябва да реша как да постъпя и да намеря възможност тя да расте в среда, в която да научи българския език без акцент. Така че, когато се завърне в родината ни, да не се чувства чужденка. Шест месеца след нейното раждане отворихме училището. На 3 октомври запретнахме ръкави и заедно с още десетима родители в моето положение решихме, че можем да го направим."

Отбелязване на националния празник на България

Подкрепата на останалите родители, но и на семейството на Калинка изиграват огромна роля за успеха на начинанието. Съпругът ѝ Йоргос поел финансово всички необходими плащания, а останалите родители – заплатата на втория учител. "Това беше труден във финансово отношение период, който обаче не ни отказа, а дори ни сплоти още повече" – спомня си днес Калинка Панчева. Голяма подкрепа оказват и родителите ѝ, които живеят в Кипър вече 30 години. Заедно със семейната си приятелка Мария Делииванова те успяват да донесат от България богат фолклорен инвентар, с който може да се гордее всеки етнографски музей, както шеговито се изразява г-жа Панчева. Народната певица от Странджа Жечка Сланинкова пък подарява своя автентична носия. И така, с възрожденски ентусиазъм и много труд, групата от Кипър успява да изгради място, където всяко дете може да се потопи в атмосферата на българския традиционен бит.

Калинка Панчева в етнографския кът на училището

"Започнахме училището с десетина дечица, днес те са десет пъти повече – продължава да ни разказва Калинка Панчева. – Това означава, че всяка година броят на записалите се деца се увеличаваше. А с това и нашето желание да бъдем по-близо до тях. Така отворихме още два клона на училището. Днес то вече е с три сгради – в град Арадиппу и селата Атиену и Ксилофагу, всичките в окръг Ларнака, Южен Кипър. Нашите училища са многофункционални, като тук не говорим само за образование, а и за сформирането на българска общност, която ни помага да се чувстваме по-близо до родината. Това е основният подтик да записваме нашите деца на българско училище. А другата причина, както ви казах, е надеждата, че някой ден те ще се завърнат в България и ще продължат да се развиват там."


Под знака на десетата годишнина от основаването на българското училище "Родна стряха", от 12 до 14 април т.г. в Ларнака се провежда семинар за преподаватели и от други български неделни училища в чужбина

Сред въпросите, които ще бъдат разгледани на форума, са съхранението и развитието на майчиния език у подрастващите с български корени, проблемите и решенията при проговаряне на децата, правилният избор на детска книга, като път към по-непринуденото усвояване на езика, изграждане на система от мотивация за изучаване на български език. Предвидени са и практически занимания с деца и родители по четене, рисуване, писане на текстове и др. Ще бъде представена и разработената от Калинка Панчева книга с текстове за драматизация, които са от голяма помощ при обучението по български език в предучилищните групи. Авторката ще засегне и практическите насоки за използване на авторови и чужди текстове. 

В час по география

Семинарът е и част от обучителните прояви, насочени към български учители зад граница, които Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ) подкрепя и за които хора като Калинка Панчева са изключително благодарни. Защото, както ни сподели тя, тези обучения помагат на педагозите да обменят опит и да изградят методически умения, които да направят учебното съдържание на български език по-атрактивно и по-достъпно за децата, растящи в многоезична среда. Радио България на БНР има честта да е медиен партньор на инициативата. 

Час по религия, воден от отец Максим от известния кипърски манастир Кикос

Над 20 години са в Кипър повечето от родителите на учениците в БНУ "Родна стряха", научаваме още от Калинка Панчева. Те са заети в различни сфери на дейност, свързани с основния поминък в Кипър – туризма. 

Голяма част от българите вече са си купили жилища, което идва да покаже, че сънародниците ни са с нагласата по-дълго да останат да живеят там. И единственият им досег с България са българските училища – казва ни не без болка в гласа директорът на училище "Родна стряха" Калинка Панчева, самата тя напуснала страната ни заради унизителните възнаграждения и нелеките условия на живот на учителите в България преди години. За щастие, след трудния период в живота ѝ, съдбата остава благосклонна към нея и ѝ подарява възможността да продължи да се занимава с професията, която обича, макар и зад граница. 

В края на разговора си с директора на БНУ "Родна стряха" Калинка Панчева, я питаме – каква е мечтата й за България:

"Много пъти съм си мислила каква ли е България в моите мечти, как бих искала да изглежда тя. Преди всичко бих искала България да остане демократична и независима, да се ръководи от хора, които да са амбициозни и които да обичат тази наша родина – така, както я обича всеки емигрант, отделил се от нея за поне 15 години. Вярвам, че една такава обичана държава, управлявана от добри, амбициозни и млади хора, непременно ще има светло бъдеще."

Още снимки от всекидневието на неделното училище "Родна стряха" в Кипър, можете да видите в галерията към публикацията. 

Фото: БНУ "Родна стряха" - Кипър

По публикацията работи: Красимир Мартинов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Мост на вярата - 3 епизод

Срещаме ви и с енориашите в Лондон, които не крият радостта и благодарността си, че вече всяка неделя могат да се черкуват в новия благолепен храм. Снимки: БНР

публикувано на 28.03.25 в 12:00

"Защо да учим в България" – разяснителни срещи за младежи в Албания

Експерти от Министерството на образованието и науката и от Изпълнителната агенция за българите в чужбина България, със съдействието на българското посолство в Тирана, проведоха среща в училището в с. Запод, област Кукъска Гора (Североизточна Албания) с..

публикувано на 24.03.25 в 15:59

Българите в Испания да бъдат внимателни заради бурята "Мартиньо"

Българското Министерство на външните работи съобщи, че бурята "Мартиньо" е достигнала Испания и е засегнала тежко испанските автономни области Мадрид (Comunidad de Madrid), Кастилия и Леон, Кастилия-Ла Манча и Галисия. Местните власти прогнозират,..

публикувано на 21.03.25 в 15:16